СРЦЕВ УДАР ИЛИ КОВИД-19? Костохондритисот се споменува како друг скриен симптом на короната, еве како да го препознаете!

24 февруари, 2021
Pressure,In,The,Chest.,Close-up,Photo,Of,A,Stressed,Woman

Продолжената болка во градите, која може да личи на срцев удар, е пријавена како еден од симптомите на коронавирус.
Костохондритис, воспаление на ‘рскавицата што ги поврзува ребрата со градната коска, е уште еден скриен симптом на ковид-19.

Се карактеризира со болка слична на онаа што се јавува со срцев удар или срцеви заболувања. Се јавува без одредена причина и е почеста кај жени постари од 40 години. Се третира со лекови против болки и одмор.

„Тоа е воспалителен процес кој обично влијае на неколку ребра, обично од иста страна на градната коска. Тоа е состојба која може да биде прилично болна, поради што пациентот се обраќа на лекар “.

Најчесто тоа е неспецифично воспаление кое е примарно, но понекогаш може да се појави како дел од други болести, како што се ревматски воспалителни болести или тумори во телото, но тоа се многу ретки случаи.

Пациентите обично се консултираат со својот лекар кога чувствуваат болка во пределот на градите. Лекарите од примарната здравствена заштита прво мора да ја исклучат можноста за срцев удар. Притискање на местото на болка може да открие потенцијален проблем, како и движење на раката и длабок здив на пациентот. Потоа, на пациентот му се дава електрокардиограм.

Костохондритисот главно се повлекува самостојно, а долгорочната прогноза е добра. Проф. Ожвашиќ Аџиќ вели дека се лекува со аналгетици и антиинфламаторни лекови усно или орално, првенствено нестероидни антиревматски лекови.

Професорот советува во случај на болка во градите, веднаш контактирајте лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi