СТАНЕТЕ КАКО ШТО ТРЕБА И ЗАМАВНЕТЕ СО РАЦЕТЕ: Вежба која го го заздравува црниот дроб, го намалува притисокот и го чува срцето!

17 јули, 2021
192139_shutterstock-622861349_ls

Анатомски, рацете се многу тесно поврзани со градите, а со тоа и со сите внатрешни органи што се наоѓаат во него. Дланките и прстите се терминали преку кои се разменува енергија помеѓу градите и надворешната средина.

На пример:

каналот на дебелото црево поминува низ показалецот;
преку палецот – пулмонален канал;
преку средниот прст – перикардијален канал, кој го регулира васкуларниот тонус;
преку прстенот – канал од три “грејачи”, кој го регулира процесот на регулирање на топлината на целото тело;
каналите на срцето и тенкото црево минуваат низ малиот прст.

Zamahivanje rukama, vežba

Вежба за лекување “Замав со рацете”:

  1. Застанете исправени со нозете раширени во ширина на рамената и паралелни едни на други.
  2. Нежно спуштете ги рацете по должината на телото, малку свиткајте ги прстите.
  3. Затворете ги очите и опуштете се.
  4. Распределете ја тежината рамномерно меѓу стапалата.
  5. Опуштете ги колената без да дозволите да бидат крути.
  6. Започнете да се лулате со опуштени, исправени раце напред во хоризонтална положба, дланките надолу и назад колку што е можно, дланките нагоре. Иако се лулате со исправени раце, не дозволувајте да бидат цврсто фиксирани на лакотниот зглоб, држете ги лактите малку свиткани.
  7. Во текот на мавтањето, целото тело треба да биде опуштено, а рамената спуштени.
  8. Продолжете со удобно замавнување на рацете најмалку 10 минути, постепено доведувајќи ги во процес на редовно вежбање до 30 минути по тренингот.
  9. Додека се лулате, фокусирајте се на рацете.
  10. Кога ќе почувствувате дека ви е доста да мавтате со рацете, застанете и подигнете ги исправените раце паралелно едни со други, така што дланките се свртени една кон друга, а прстите удобно се исправени нагоре. Останете во оваа позиција од 3 до 5 минути.

Опуштете се и одмотајте се.

Замав на раката за лекување:

Редовното долгорочно спроведување на оваа вежба лечи висок крвен притисок, лечи болести на нервниот систем, срцето и црниот дроб.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi