СТАВЕТЕ ПОГОЛЕМА КОЛИЧИНА ОД ПРЕПАРАТОТ, А НЕ ГО ЗАБОРАВАЈТЕ НИ ВРАТОТ: Овие 5 правила за носење SPF не смеете да ги заборавите!

12 мај, 2021

Сонцето конечно се помоли и го поминува целиот ден со нас, температурите се надевам (трајно) скокнаа над 20 степени и да, навистина не можете да ја напуштите куќата без заштитен фактор. Како да го изберете? Иако етикетите можат да бидат збунувачки, држете се до овие пет основни правила.

1. ИЗБЕРЕТЕ ПРЕПАРАТ СПОРЕД ТИПОТ НА КОЖАТА

Препаратите со заштитен фактор се поделени во две групи: хемиски – кои ги филтрираат сончевите зраци и ги апсорбираат за да спречат оштетување и физички / минерални – создаваат филм што ја рефлектира сончевата светлина, но исто така и ја апсорбира. И двете групи обезбедуваат добра заштита, иако вторите се придружени со глас дека создаваат бел филм над кожата (денес ова е сè помалку, благодарение на новите формулации).

Кога донесувате одлука, најважно е да имате предвид каква е вашата кожа. Ако е чувствителна, склона кон црвенило или имате розацеа, минералните состојки се препорачуваат затоа што обично се поблаги. Истото важи и ако неодамна сте извршиле процедури како што се ласери и хемиски пилинзи, кои го оштетуваат површинскиот слој на кожата, а со тоа и нејзината заштитна бариера. Доколку имате мрсна кожа, задолжително побарајте производ кој не е комедоген и е специјално формулиран за тој тип на кожа.

2. ШИРОК ОПСЕГ НА ЗАШТИТА

Тоа значи агенс со заштитен фактор кој нуди заштита од двата вида на сончеви зраци: од УВА кои предизвикуваат оштетување при распаѓање на колаген и од УВБ од кое гори кожата и пожелно е да се има заштита од инфрацрвени зраци.

Иако штетата предизвикана од УВБ зраците е поочигледна барем на прв поглед, исклучително е важно да се има на УВА зраците бидејќи тие доведуваат до формирање на фини брчки, флеки, нерамна текстура на кожата и нејзината грубост. Одморите на плажа не се најголемите виновници за штета од сонцето – секојдневната изложеност и недостатокот на заштита се многу поопасни.

3. НЕ ШТЕДЕТЕ НА КОЛИЧИНАТА И НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ НА ВРАТОТ

Повеќето луѓе применуваат околу една четвртина од препорачаната количина на крема за сончање, веројатно затоа што не знаат дека недоволно значи да не се добие нивото на заштита означено на пакувањето. На пример, ако не нанесете доволно (типичен) крем со SPF 30, во пракса добивате заштитен фактор од околу 8. Потребна ви е количина лажичка за лице, не штедете.

Покрај тоа, ќе бидете изненадени колку многу луѓе едноставно забораваат да го нанесат на вратот, а тоа е голема грешка затоа што кожата на вратот и деколтето е особено чувствителна и склона на оштетување. Освен тоа, никој не сака лицето и вратот да изгледаат како да припаѓаат на две лица од различна возраст, нели? Брчки, црвенило, точки на хиперпигментација – сето тоа се знаци на оштетување предизвикано од сонцето. Не заборавајте на ушите и задниот дел на вратот.

4. НЕ СЕ ПОТПИРАЈТЕ НА ШМИНКАТА СО ЗАШТИТЕН ФАКТОР

Широко се верува дека заштитниот фактор во течна пудра или крем BB е доволна заштита, но тоа едноставно не е така. Во зима ова може да биде прифатлив избор, но во лето не е. Козметиката со додаден заштитен фактор не е лоша дополнителна мерка на заштита, но не е доволна. Ова не значи дека не треба да го користите, туку само дека не треба да се потпирате единствено на тоа. Сепак, прашоците со заштитен фактор се одличен начин да се примени дополнителен заштитен фактор во текот на денот.

5. ВИСОКИОТ ФАКТОР Е ПОДОБАР

Прашањето дали SPF 30 или 50 е подобар, се дебатираше веќе подолго време, но реално е многу едноставно: разликата помеѓу овие две јаки страни на заштитниот фактор е многу мала, практично од 93 до 95% и поголем проблем е фактот дека многу луѓе не користат доволно креми од оваа посебна разлика. Сепак, заштитните фактори со мала заштита не се доволни, особено во летните месеци и ако престојувате надвор – или седите покрај прозорецот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi