Студија на институтот за јавно здравје открила: Една доза на Астра Зенека го намалува ризикот од смрт за 80 проценти!

10 мај, 2021
904231_profimedia0143714350_ls

Студија спроведена во реални услови од страна на Институтот за јавно здравје на Англија

Луѓето кои примиле единечна доза вакцина Астра Зенека биле 55 проценти заштитени од смрт доколку се заразат.

Според новата студија, таа бројка е 44 проценти по една вакцина Фајзер во споредба со невакцинираните лица.

Институтот за јавно здравје на Англија објави дека податоците покажуваат дека по една доза на вакцината Астра Зенека против Ковид-19, ризикот од смрт во случај на болест е намален за 80 проценти.

Исто така, се наведува дека заштитата од фатален исход по една доза од вакцината Фајзер Бионтек со серум е 80 проценти, а по две дози 97 проценти.

Институтот за јавно здравје на Англија ги објави овие податоци врз основа на студија за заштита од смрт, која е прва од ваков вид и е спроведена во реални околности.

Студијата опфати случаи од декември до април и луѓе кои починале во рок од 28 дена по позитивниот тест.

Луѓето кои примиле единечна доза вакцина Астра Зенека биле 55% заштитени од смрт доколку се заразат, додека таа бројка била 44% по една вакцина Фајзер во споредба со невакцинираните лица.

– Во комбинација со заштитата што вакцините генерално ја обезбедуваат од инфекција, тогаш тоа значи дека заштитата од смрт по единечна доза на двете вакцини е околу 80 проценти – се наведува во соопштението на Институтот.

Заштитата од смрт на луѓето кои примиле вакцина Фајзер е зголемена на 69 проценти кај оние кои ја примиле втората доза најмалку една недела пред тестот да покаже дека се заразени. Комбинирана за заштита од болеста, тоа значи дека вакцината Фајзер е ефикасна 97 проценти кога станува збор за смртоносен исход.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi