Студијата ги откри вистинските резултати: Витамин Ц и ЦИНЦ „горат“ на тестот за корона!

13 февруари, 2021
kiki

Витаминот Ц и цинк не се од преголема корист за пациентите со коронавирус, се вели во изјавата на доктор на клиника во Кливленд. Според првото рандомизирано клиничко испитување за тестирање, дури и во високи дози, овие популарни и здрави додатоци не се корисни за надминување на короната, тврдат експертите.

И покрај популарната употреба на витамин Ц и цинк во борбата против вирусните настинки и грипот, новото истражување, објавено во петокот на „Јама мрежата отворено“, откри дека овие два додатоци не се корисни за луѓето кои се изолираат дома со вирус Ковид-19.

Тестирање

Клиничкото испитување започна со високи дози на витамин Ц и цинк дадени на една од трите групи со најмногу 214 возрасни лица кои се опоравуваат од дома. Четвртата група доби стандардна нега, како што се одмор, хидратација и лекови за намалување на температурата, но без додавање на витамин Ц и цинк.

„Високи дози на цинк глуконат (цинк), аскорбинска киселина (витамин Ц) или двата додатоци не ги намалија симптомите на Ковид-19“, изјави кардиологот на Клиниката Кливленд, д-р Милинд Десаи.

Високи дози, сепак, предизвикаа некои непријатни несакани ефекти кај пациенти кои земаат додатоци. „Повеќе несакани ефекти (гадење, дијареја и грчеви во стомакот) беа пријавени во групите со додатоци отколку во вообичаената група за нега“, напишале лекарите кои учествувале во студијата.

Популарни додатоци во исхраната и несакани ефекти

Многу луѓе ширум светот пијат додатоци на витамин Ц и цинк за борба против вирусните настинки и грип. Витаминот Ц е признат антиоксиданс и игра клучна улога во поддршката на имунитетот. Иако не е докажано дека ја спречува болеста, други истражувања откриле дека витаминот Ц може да ја скрати обичната настинка за 8% кај возрасните и 14% кај децата. „Употребата на витамин Ц откако ќе започнат симптомите на настинка, се чини дека не помага“, велат тие во Националниот институт за здравство.

Цинкот може да помогне во способноста на клетката да се бори против инфекциите, се вели во студијата, „иако постојат докази дека недостатокот на цинк ги зголемува про-воспалителните цитокини и го намалува производството на антитела“.
Но, што значи тоа во реалниот живот? Ако се земе во рок од 24 часа од првите знаци на настинка, цинкот може да ја намали должината на настинката за само еден ден, покажа преглед на 13 студии.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi