СВЕТОТ НА НОЗЕ, ДАЛИ СЕ ГЛЕДА КРАЈОТ НА КОРОНАТА?! ОТКРИЕНО АНТИТЕЛО КОЕ МОЖЕ ДА ГИ НЕУТРАЛИЗИРА СИТЕ ПОЗНАТИ МУТАЦИИ НА ВИРУСОТ! Ова е вестта што се чекаше…

26 август, 2021
231296_lab01_f

Врз основа на антитела пронајдени од американски научници, кои можат да ги неутрализираат сите познати мутации во коронавирусот, можно е да се создаде лек и да се измени вакцината, но сепак е неопходно да се анализираат сите податоци и да се спроведат релевантни студии, тврди д -р Евгени Тимаков.

Научниците од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон во Сент Луис (САД) открија антитело што може да ги неутрализира сите познати мутации во коронавирусот. Студијата беше објавена на официјалната веб -страница на универзитетот.

– Доколку се најде специфично антитело, на кое му е потребна мала количина за да се неутрализира инфекцијата со коронавирус… ќе биде можно да се создаде лек и да се инјектира во форма на лек – рече Тимаков.

Тој објасни дека антителата против инфекцијата со коронавирусот имаат различни степени на ефикасност и дека научниците откриле антитела кои штитат подобро од другите.

Во иднина, можете да ја промените вакцината, така што по воведувањето во човечкото тело, се произведуваат повеќе од овие специфични антитела. Во исто време, според Тимаков, нема смисла да се прави вакцина само врз основа на овие антитела, бидејќи вирусот може да продолжи да се менува, а вакцината нема да биде ефикасна.

Подобро е да се произведат различни антитела по вакцинацијата, што ќе обезбеди заштита, рече експертот.

Меѓутоа, пред појавата на нови лекови, потребно е подетално да се проучи ова прашање, да се анализираат податоците и да се спроведат соодветни истражувања, нагласи Тимаков.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi