Светски ден на јогата: За што е добра оваа активност која стекна голема популарност за време на пандемијата?

22 февруари, 2021
Screenshot_1

Светскиот ден на оваа активност, стара неколку илјади години, го започна наставничката по јога, Самира Радши од Берлин. Пред неколку години, таа пиеше капучино во саботата наутро и во еден момент излезе со идеја со обележување на овој ден, сите јоги во светот да ги здружат силите и да им помогнат на жртвите на кршење на човековите права. Таа наскоро ја сподели својата идеја со пријателот и колега Бјерн Вирих, тие отидоа на работа и го основаа Светскиот ден на јогата на 22 февруари, пренесува Days Of The Year.

Јогата се состои од низа пози, медитации, контрола на здивот, скандирања и други техники кои им помагаат на индивидуите да градат самореализација, да ги ублажат сите страдања и да овозможат состојба на ослободување. Затоа, доживеа голема популарност за време на пандемијата на коронавирусот. Исто така, затоа традицијата на јога беше запишана на списокот на нематеријално светско наследство на УНЕСКО во Азија и Океанија во 2016 година и зошто сè е добро, прочитајте подолу.

Флексибилност

Еластичното тело е една од првите и очигледни придобивки на јогата. На почетокот, веројатно нема да можете да направите многу, но ако сте упорни и редовни на тренинг, наскоро ќе почнете да забележувате колку можете, напнатоста и болката ќе исчезнат.

Сила

Силните мускули нè спречуваат од артритис и болки во грбот, а постарите луѓе со поголема мускулна маса ризикуваат помалку падови. Покрај тоа, вежбањето јога помага при правилно држење на телото. Лошото држење на телото може да влијае на мускулите и зглобовите на грбот, вратот и рамената. Ако сте постојано подгрбавени, телото ќе ги исправи инаку природните кривини на вратот и долниот дел на грбот, што пак може да предизвика болка и дегенеративен артритис на ‘рбетот.

Подобра циркулација

Вежби за релаксација ќе ја стимулираат циркулацијата, особено во рацете и нозете, па клетките добиваат повеќе кислород. Венската крв ги напушта внатрешните органи поради торзии, а кога ќе ја напуштиме положбата, крвта полна со кислород влегува во органите. Инверзии, како стоење на главата, рацете и рамената, исцедуваат крв од нозете и карлицата кон срцето и понатаму кон белите дробови каде што примаат свеж кислород.

Зајакнат имунитет

Секојпат кога правиме вежби за јога, ја подобруваме дренажата на лимфата, лимфниот систем потоа подобро се бори против инфекциите, ги уништува клетките на ракот и го мие токсичниот клеточен отпад.

Помал притисок

Ако имате висок крвен притисок, јогата може да го намали. Две студии споредуваат како хипертензивните луѓе се под влијание на положба на длабока релаксација и обично лежат на каучот. По три месеци, јогиската положба го намали систолниот крвен притисок (горниот број) за 26, а дијастолниот (помал број) за 15. Колку е поголем притисокот, толку е поголемо намалувањето.

Помал стрес

Надбубрежните жлезди лачат кортизол во екстремно стресни ситуации, што привремено го зајакнува имунитетот. Ако кортизолот остане покачен дури и по кризна ситуација, може да го ослабне имунитетот. Краткото зголемување на кортизолот помага на долготрајната меморија, но хронично високото ниво ја нарушува меморијата и може да доведе до трајни промени во мозокот. Како да се спречи стресот или барем да се намали? Јога! Длабокото дишење и положбите што се прават за време на час по јога ги релаксираат умот и телото, а со тоа ги намалуваат стресот и нервозата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi