ТЕМА НА КОЈА РЕТКО СЕ ЗБОРУВА: Жените ПРИЗНАВААТ на кои начини и колку често мастурбираат

18 февруари, 2021
suter_cover

Табу тема на денешницата.

Едно од најголемите табуа во врска со сексот е темата на женските турбуленции. Додека за мажите приказната за мастурбацијата е сосема нормална и честа, за жените ситуацијата е сосема поинаква.

Бројни студии покажуваат дека повеќе од 80 проценти од жените имаат проблеми со доживување оргазам само врз основа на класичен секс со пенетрација, односно без дополнителна стимулација.

Ова е важно затоа што многумина веруваат дека женската мастурбација може да ги зголеми шансите за оргазам додека водат љубов со партнер.

Исто така, постојат предрасуди дека зачестеноста на мастурбацијата влијае на квалитетот на сексот со партнерот.

Истражување во кое учествувале 2.000 жени покажало дека жените во просек мастурбираат еднаш на секои две недели, како и дека имаат сексуални односи со партнер двапати неделно.

Скоро сите испитани дами рекле дека го стимулираат клиторисот за време на мастурбацијата, но нешто повеќе од 50 проценти од нив признале дека тоа го прават и за време на секс со партнер.

Околу 53 проценти од жените кои претпочитаат одредена положба на телото за време на мастурбацијата и 48 проценти од дамите кои користат анална стимулација за време на мастурбацијата, редовно го повторуваат ова за време на сексот со партнер.

Исто така, 38 проценти од дамите кои имале сексуални фантазии и 36 проценти од нив кои користеле сексуални играчки како вибратори за време на мастурбацијата, го сториле истото додека воделе љубов со партнерот.

Иако нема податоци дека фреквенцијата на мастурбација има лошо или позитивно влијание врз сексот со партнер, истражувачите забележуваат дека истражувањето покажало дека колку повеќе се совпаѓа меѓу женската мастурбација и сексуалниот партнер, толку е поголема шансата жените да ги решат своите проблеми со постигнување оргазам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi