Тешко се будите? Еве како да го избегнете тоа!

4 јуни, 2021
budjenje-shutterstock_1499029067-e1622708906837-750x464-1

Запознаени сме со ситуацијата кога е тешко да се разбудиме и со чувството дека не сме за ништо, одиме и чувствуваме дека сè уште спиеме. Овој феномен има свое име и се нарекува инерција на спиењето.

Инерција на спиење е физиолошка состојба на нарушена когнитивна и сензорно-моторна изведба што е присутна веднаш по будењето, при што имаме намалени способности и будност, а единственото нешто што сакаме е да се вратиме во кревет.

Научниците не се сосема сигурни што ја предизвикува оваа состојба, но претпоставуваат дека има врска со нашиот внатрешен часовник.

Во мала студија со вработени во брза помош, кои мора да бидат 100 проценти функционални веднаш штом ќе се разбудат, ефектот на инерција на спиењето беше тестиран во текот на целата ноќ.

Дванаесет работници се буделе во различно време во текот на ноќта и раните утрински часови, па од нив било побарано да решат математички равенки.

Нивните когнитивни способности беа пониски кога се будеа во текот на ноќта, кога нивните деноноќни часовници им рекоа дека е време за спиење, што укажува на тоа дека нашиот внатрешен часовник може да придонесе за летаргија и зголемување на времето за обработка на податоците.

Будењето за време на подлабоката фаза на спиење, како што е фазата РЕМ, се чини дека придонесува за инерција на спиењето и доведува до утринска летаргија. Идеално време за будење е веднаш откако ќе го завршите циклусот на спиење, бидејќи тогаш вашето тело ќе се чувствува најсвежо, пишува Mind Body Green.

Колку трае инерцијата на спиењето?
Инерцијата на спиењето е природен одговор што може да трае од неколку минути до неколку часа и варира од личност до личност. Повеќето луѓе ќе откријат дека летаргијата исчезнува помеѓу 15 и 30 минути по будењето, особено ако денот го започнат со енергична утринска рутина.

Прошетајте наутро
Бидејќи инерцијата на спиењето е под влијание на светлината, најдобриот начин да се победи е да се излезе надвор и, ако е можно, да поминете извесно време наутро на одење.

Пробајте магнезиум
Кога внатрешниот часовник е исклучен, бидејќи, на пример, сте останале будни доцна во ноќта, инерцијата на сонот може да биде уште поизразена, а магнезиумот може да ви помогне.

Магнезиумот може да го зголеми мелатонинот, помагајќи им на нашите деноноќни ритмови да течат непречено, смирувајќи ја пргавоста. Клиничките студии за додаток на магнезиум покажаа дека овој минерал го намалува времето потребно за заспивање и го продолжува целокупното времетраење на спиењето, но исто така го олеснува раното будење.

Држете се до постојана рутина за спиење
Идеален начин да се разбудите е откако сте спиеле цела ноќ, кога ќе се разбудиме природно сами. За да се постигне ова, клучно е да се држиме до конзистентно време за спиење и будење, дури и за време на викендите.

Избегнувајте одложување на алармот
Колку и да изгледаат примамливо тие дополнителни неколку минути, експертите велат дека одложувањето на алармот само ја влошува утринската нетрпеливост.

Кога го одложувате будењето, најверојатно ќе се вратите во подлабока состојба на сон, што ќе го направи будењето уште потешко, а грубата е неизбежна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi