Тест за корона преку телефон што дава резултат за само 10 МИНУТИ!

5 февруари, 2021
коко

Научниците создадоа апликација за паметен телефон што може да открие дали имате ковид 19 од примерокот на плунка за само 10 минути. Кога е поврзана со специјален микроскоп што може да се вгради во паметен телефон, апликацијата анализира примерок за знаци на вирус.

Според тимот што стои зад оваа апликација, идејата е да се комбинира брзината на тестот за антиген со точноста на тестот за полимеразна верижна реакција (PCR тест).

Првично беше развиен како начин да се бара норовирус, но научниците од Универзитетот во Аризона сфатија дека оваа апликација може да биде прилагодена за вирусот корона.

Test za koronu pomoću telefona

Тестот работи со поставување примерок од плунка на хартија обложена со восок, наречена микрофлуидна хартија. Ова го води примерокот преку специфични канали.

По поставувањето на примерокот, пациентот додава антитела со флуоресцентни зрна. Доколку има доволно честички на ковид-19, антителата се врзуваат за секоја од нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi