Тие можат да бидат опасност, А ДА НЕ СТЕ НИ СВЕСНИ: 7 симптоми на скриен дијабетес

4 август, 2021
profimedia-0468627327

Дијабетес или шеќерна болест е здравствен проблем што се однесува на зголемено ниво на шеќер во крвта, а помладите луѓе се повеќе се разболуваат од тоа. Овие 7 симптоми укажуваат на скриен дијабетес…

Тие исто така можат да бидат причина за друга здравствена состојба, но следните 7 симптоми често се знак за скриен дијабетес тип 2.

1. Често мокрење

Ова е знак дека нивото на шеќер во крвта е доволно високо за да влијае и на урината; кога вашите бубрези не можат да се справат со количината на гликоза, таа се ослободува преку урината. Ова ве тера да уринирате често во текот на денот, но и ноќе.

2. Екстремна жед

Друг ран симптом на дијабетес е силната жед. Тоа е поврзано со високи нивоа на шеќер во крвта, и често дури и пиењето вода не ја задоволува жедта.

3. Глад

Вашето тело ја користи гликозата во крвта за да ги нахрани клетките. Кога овој систем се распаѓа, вашите клетки не апсорбираат гликоза, и како резултат на тоа, телото бара повеќе „гориво“, предизвикувајќи постојан глад.

4. Вкочанетост

Може да почувствувате пецкање или вкочанетост во рацете, прстите, нозете. Тоа е знак за нарушување на нервите или дијабетична невропатија.

bol u kičmi, bol, bolovi, bol u leđima

5. Раните тешко зараснуваат

Високиот шеќер во крвта ги стеснува крвните садови, така што крвта циркулира побавно и ги спречува потребните хранливи материи и кислород да стигнат до раната. Долгорочно, исто така, го оштетува вашиот имунолошки систем, што ви отежнува да се борите со инфекции.

6. Заматен вид

Ова се случува на почетокот на скриениот дијабетес. Може да биде резултат на нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта, што ги оштетува крвните садови на окото. Бидете сигурни да посетите очен лекар.

7. Темни кругови на кожата

Најчесто се наоѓаат на пазувите, вратот и препоните. Оваа кожа, исто така, станува потврда.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi