МАЛ ТРИК Како да го засилите WI-FI сигналот во вашиот дом: Брзо и лесно решение

4 јуни, 2021
20180124-mozhno-li-e-da-ste-alergichni-na-vaj-faj-m

Наједноставното решение е да го поставите безжичниот рутер или модемот во централна точка во просторот

Безжичната мрежа е погодна бидејќи дозволува еден уред да покрие одредена област со Wi-Fi сигнал, но во никој случај не е идеално решение. Често во такви ситуации има т.н. слепи точки до кои не стигнува сигналот поради некоја причина. Овие можат да бидат делови од просторот зад неколку дебели sидови, простор на спрат каде што не е инсталиран безжичен рутер и слични работи.

Наједноставното решение е да го поставите безжичниот рутер или модемот во централна точка во домот, но дури и тогаш не е можно секогаш да се покријат сите „дупки“ во приемот на сигналот. За среќа, постојат начини да се засили сигналот бесплатно, или со мала инвестиција, доволни за да се обезбеди нормален пристап до Интернет од секој агол.

Првиот, бесплатен начин, е да поставите конусна бариера покриена со алуминиумска фолија на едната страна од антената на рутерот. Иако ова изгледа смешно, во пракса тоа функционира, бидејќи сигналите се рефлектираат од алуминиумот и се насочуваат во одредена насока. Недостаток е што сигналот слабее во правецот зад алуминиумската фолија.

Ако сакате да го засилите сигналот во сите насоки, постојат две решенија. Првиот е да ја поставите антената исправено. Тие се дизајнирани да го шират сигналот нормално на оската на антената (под агол од 75 до 105 степени). Ако антената е поставена хоризонтално, сигналот ќе се шири вертикално (на подовите), а во случај да биде поставен вертикално, сигналот ќе се шири хоризонтално.

Друго решение е да купите надворешна антена за Wi-Fi. Таквите антени не чинат многу (од 500 до 1000 денари), но можат ефикасно да го зголемат опсегот на сигналот. Можете да инсталирате надворешна антена ако оригиналната антена на вашиот рутер не е фиксирана на шасијата или ако може да се одврти. Едноставно заменете ја антената и сигналот ќе се засили. Причината е што стандардните антени на рутерите обично имаат засилување до 3 dBm, додека надворешните антени што можат да се купат на нашиот пазар имаат засилување од 5 до 9 dBm. Вие нема да го засилите сигналот точно два или три пати, но сигурно ќе добиете доволно засилување за да добиете стабилен и солиден силен безжичен сигнал.

Уште поефикасен, иако малку поскап начин е да купите Wi-Fi повторувач. Нивната цел е да го земат сигналот од рутерот и да го повторат и засилат, со што ефективно се зголемува неговиот ранг. Ова решение е особено ефикасно во куќите кои имаат повеќе катови, каде рутерот е поставен на еден кат, и повторувачите на Wi-Fi на сите други. За разлика од претходните методи, ова не е plug-and-play решение, бидејќи бара конфигурирање на повторувачот, но не мора да се грижите. Тоа е доволно едноставна операција што (скоро) секој може да ја изврши. Таквите уреди чинат од 1500 до 3500 денари.

Ако имате проблеми со вашиот Wi-Fi сигнал, пробајте некои од овие совети. Сигурни сме дека барем еден од споменатите начини ќе го засили сигналот во вашиот дом доволно за да можете да го користите во секој, дури и во најоддалечениот агол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi