Возење велосипед и губење на тежината: План со кој е можно да изгубите по еден килограм неделно!

6 март, 2021
62045477-bicikl-bicikliranje

Возењето велосипед е забавна и здрава активност, и ако сакате да изгубите неколку килограми на патот, велосипедот е сепак одлична опција (секако, во комбинација со здрава и урамнотежена исхрана).

Возењето велосипед е релативно лесно да согорувате повеќе калории без премногу да го предизвикувате вашето тело. Имено, додека сте на велосипед, вие сте повеќе свесни за промените во околината и за чувството на слобода што го имате додека возите. Вие сте помалку фокусирани на согорување калории, и тие согоруваат без оглед на се.

Едноставно кажано – возењето велосипед создава чувство на благосостојба што не постои во многу други форми на активност.

Колку ви треба за велосипед за да изгубите тежина?

Еден час на ден на велосипед е одличен начин за поттикнување на слабеењето. Колку калории ќе изгубите зависи, се разбира, од повеќе фактори, вклучувајќи ја и брзината на возење велосипед. Според универзитетот Харвард, лице со тежина од 70 килограми ќе изгуби околу 300 калории за време на половина час возење велосипед со умерена брзина (од 19 до 22 км на час).

Не е лошо, нели? И тоа не е единствената предност на редовното возење велосипед. Тоа, научниците докажаа, ќе го подобри вашето расположение и ќе има позитивен ефект врз вашето здравје. Бидејќи возењето велосипед ќе направи да се чувствувате посмирено и посреќно, многу поретко чувствувате желба да се занесете во слатки и други нездрави јадења.

Со која брзина е добро да се губи телесната тежина?

Иако можеби е примамливо да изгубите повеќе, еден килограм неделно ќе биде доволно бидејќи брзото слабеење е, меѓу другото, тешко да се одржи и многу луѓе брзо враќаат повеќе килограми отколку што изгубиле.

Еден час на ден поминат на физичка активност треба да биде доволен за да се постигне оваа цел.

Возете со што е можно поумерено темпо

За време на повеќето возења, насочете се на темпо што ве остава без здив, но не толку многу што не можете да водите разговор. Повеќето тренинзи треба да бидат на ова ниво што, иако може да е заморно, нема да ве доведе до целосна исцрпеност секој пат. Целта е, повторуваме, еден час на ден.

Вметнете и една до две патеки со поголем интензитет

Интервал на обука со висок интензитет ќе го подобри вашето познавање и ќе го направи вашето тело поефикасна машина за согорување калории.

Следете го напредокот

Бидете мотивирани со следење на вашиот напредок. Исто така, не се обесхрабрувајте ако работите не се менуваат секогаш со иста брзина.

Го обучувате вашето тело да биде што е можно подготвено и ефикасно. Ќе има недели во кои ќе видите голем напредок, но и оние во кои ќе ви се чини дека ги нема.

Бидете сигурни дека уживате

Најдоброто нешто во врска со велосипедизмот е тоа што е забавно. Без разлика дали сакате побрзо или полесно возење, во друштво или сам, вашиот велосипед ќе ве однесе на прекрасни локации и ќе ви овозможи дури и да заборавите да вежбате додека уживате во глетките околу вас. Затоа, направете го тоа дел од вашиот живот и ќе бидете среќни.

И не заборавајте да земете барем еден ден одмор неделно и задолжително консултирајте се со вашиот лекар ако имате било какви здравствени проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi