ТОЈ Е ГЛАВНИОТ ВИНОВНИК ЗА ОГРОМЕН БРОЈ БОЛЕСТИ: Еве како без мака да го исфрлите шеќерот од исхраната – ќе се препородите!

27 јуни, 2021
43568_devojka-jede_ls

Повеќето луѓе честопати прибегнуваат кон слатки и производи што содржат шеќер, а тоа е главниот виновник за многу здравствени нарушувања и болести.

Ако го елиминирате шеќерот од вашата дневна исхрана, дефинитивно ќе ви недостига на почетокот. Сепак, наскоро ќе забележите дека имате се повеќе енергија и дека сте подобро расположени. Тоа ќе биде доволен поттик да живеете без шеќер.

Шеќерот е причина за дебелина, но исто така и дијабетес тип 2, рак, срцеви заболувања, деменција и неплодност. Многу експерти и нутриционисти сметаат дека зголемената потрошувачка на шеќер е исто толку опасна како и пушењето.

Има шеќер во чоколадото, бисквитите и слатките, но е содржан и во многу други готови производи, дури и во оние што се рекламираат како „здрави“.

Дали некогаш сте се запрашале зошто ви е тешко да се откажете од шеќер? Одговорот лежи во тоа што всушност му прави на вашето тело, односно во предизвикување зависност исто како и некои опијати.

Истражувањата покажаа дека мозокот реагира на шеќер слично на лекови и алкохол. Затоа многу производители го додаваат на своите производи – за да ве натераат повторно да ги купите. За да се ослободите од зависностите, променете ги навиките и ослободете се од шеќерот.

За време на десетдневна детоксикација, избегнувајте ја целата храна што доаѓа во кутии, пакувања, лименки и лименки. Јадете само свежа и сурова храна.

Од првиот ден на детоксикација, започнете да си ги поставувате следниве прашања:

  • Зошто посегнувам по шеќер?
  • Дали сум зависник од шеќер?
  • Во кои ситуации посегнувам по слатки?

Ова ќе ви помогне да станете свесни за вашата зависност и ситуациите во кои посегнувате по слатки, така полесно ќе ги препознаете предизвикувачите на желбата.

Отфрлете ги засладените газирани пијалоци

Познато е дека газираните пијалоци се полни со шеќер и дека поголемата потрошувачка на такви пијалоци доведува до дебелеење, а потоа и до дијабетес тип 2. Калориите од ваквите сокови се апсорбираат побрзо во вашето тело и предизвикуваат ненадеен пораст на нивото на шеќер во крвта.

Целосно откажете се од шеќерот

Ако повремено се препуштите на слатки со шеќер, нема да постигнете ефект на детоксикација. Како и кај лекуваните зависници, на кои не им е дозволено да конзумираат никакви наркотични средства или чаша алкохол (бидејќи на тој начин тие се враќаат во магичниот круг), така треба целосно да го елиминирате шеќерот од менито.

Ако купувате прехранбени производи, добро прочитајте ги декларациите за да знаете кој од нив содржи дополнителен шеќер.

Збогатете го менито со растителни протеини

Јадете ореви што содржат протеини, како што се лешници, бадеми, ореви и индиски ореви.

Во случај да бидете гладни, секогаш при рака имајте закуска направена од ореви, што ќе го контролира нивото на шеќер во крвта.

ICUMSA 45 White Refined Sugar – BEGNIMBE CAMEROUN

Консумирајте здрави масти

Истражувањата покажаа дека јадењето здрави масти (како што се кокос, маслиново или ленено масло) нема да дебелее, туку ќе го подобри целокупното здравје.

Изберете здрави ореви, семиња и авокадо, кои се богати со омега-3 масни киселини.

Јадете што е можно повеќе зеленчук, но без скроб

Зеленчук како кељ, карфиол и брокула, потоа кромид, печурки, домати, зелени мешунки и модар патлиџан може да се консумираат во големи количини.

За време на детоксикација од 10 дена, избегнувајте храна што содржи скробни јаглехидрати како компири, сладок компир, тиква, цвекло, како и житарици и грав, бидејќи оваа храна ќе го забави силниот ефект на детоксикација.

Избегнувајте млечни производи и глутен

Често посакуваме храна што предизвикува алергии, како што се глутен и млечни производи. Покрај стимулирање на воспалителни состојби во организмот, тие дополнително предизвикуваат желба за слатки.

Затоа, треба целосно да ги исфрлите од вашата исхрана барем за време на 10 дена детоксикација.

По неколку дена без глутен и млечни производи, ќе забележите дека имате повеќе енергија.

Дозволете си квалитетен сон

Спијте барем 7 часа навечер со квалитетен сон. Ова ќе ја зајакне вашата волја во текот на 10 дена детоксикација.

Познато е дека недостатокот на сон доведува до раздразливост и нерамнотежа на хормоните, што дополнително предизвикува силна желба за слатко и јаглехидрати.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi