Топ 3 начини за намалување на непријатниот мирис: Промените во исхраната исто така можат многу да помогнат

16 август, 2021
Screenshot_1

Новиот тропски бран е особено тежок за луѓето кои веќе страдаат од прекумерно потење.

Балканот го погоди нов тропски бран, а со тоа и нови маки за луѓето кои инаку страдаат од прекумерно потење. Туширање неколку пати во текот на денот, внимателно избирање облека, користење антиперспиранти за отстранување на непријатниот мирис на пот, се само некои од „акциите“ на кои се прибегнаа оние кои „како што ќе видат сонце, така се потат од глава до пети. “

Германските лекари советуваат, доколку припаѓате на категоријата луѓе кои страдаат од прекумерно потење, применувајте ги следниве совети и полесно ќе ги издржите тропските денови.

1. Внимавајте што јадете

Еден од начините што е можно полесно да го издржите новиот топлотен бран е да ја промените исхраната за време на летните горештини.

Германските лекари велат дека треба да избегнувате консумирање црвено месо, но и мешунки, зелка, школки, спанаќ и производи од соја што веганите и вегетаријанците сакаат да ги јадат во текот на летото. Имено, како и црвеното месо, мешунките и другата наведена храна содржат хемиски супстанции познати како пурини кои можат да бидат одговорни за зголемено потење.

Исто така, избегнувајте премногу зачинета храна, бидејќи нивниот мирис исто така се ослободува преку кожата.

2. Внимавајте што пиете

Друг начин што може да придонесе за намалување на потењето е да се воздржите или да консумирате што е можно помалку кофеин и алкохол, бидејќи тие ги поттикнуваат потните жлезди да работат „во посебен режим“.

Ако сте пушач, намалете ја употребата на никотин. Ако не сте, честитки – направивте одличен избор за вашето здравје и вашата кожа нема да „мириса“ на никотин!

3. Внимавајте на личната хигиена

Потењето е природна реакција на телото на телесна топлина и самата пот нема мирис, но поради храната и пијалоците што ги внесуваме во организмот, како и поради бактериите пронајдени на кожата, се здобива со мирис кој во повеќето случаи не е пријатно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi