Топ 5 совети за правилно одржување на ленената гардероба: Помалку ќе се гужва и ќе личи како нова!

10 август, 2021
lanene-pantalone-830x0

Кога ќе пристигне летото, и жените и мажите со задоволство избираат ленена гардероба, бидејќи овој материјал е лесен, овозможува кожата да дише и е пријатна на допир.

Меѓутоа, ниту ленените предмети не се идеални – брзо се гужваат, а со непрофесионално ракување при перење, може да се намалат, да изгубат боја и брзо да се распаднат.

За да го задржите омилениот фустан, кошула, панталони или ленено здолниште што е можно подолго, следете ги овие совети.

  1. Полупразна машина

Кога перете ленена облека во машината за перење, никогаш не го наполнувајте барабанот до крај. Имено, на ленената облека и треба многу повеќе вода при перење за да биде чиста, бидејќи ленените влакна многу отекуваат.

Ако ја преоптоварите машината или ставите вообичаено количество облека, како на пример, кога перете памучно – бели алишта, ленените предмети ќе бидат премногу стуткани, а во исто време нема да бидат добро измиени.

  1. Изберете го правилниот циклус на перење

Нежен циклус на перење е најдобриот избор. Изберете максимум 600 вртежи во минута за да ги заштитите влакната од ткаенината.

Исто така, не заборавајте дека на ленот му треба долго време да се исуши целосно.

  1. Внимателно изберете ја температурата

Пред да ставите ленена облека во машината, проверете на етикетата која температура на перење ја препорачува производителот.

Небоеното платно може да се пере на 90 или 95 степени, но постелнината во боја не треба да се пере на температура повисока од 40 степени. Ова ќе спречи боите да исчезнат и гардеробата да не се собере.

  1. Изберете го вистинскиот детергент

Силниот детергент може да ги оштети влакната, така што ленената гардероба нема да трае долго. Одлучете се за благ течен детергент, особено ако вашата гардероба е направена од лен во боја.

  1. Заборавете на омекнувачот и машина за сушење

Колку и да ви се допаѓа мекоста на материјалот после миење, не се препорачува употреба на омекнувач кога станува збор за ленена облека.

Исто така, не ставајте лен во машината за сушење – тоа ќе ги збрчка толку многу што ќе ви треба двојно повеќе време за пеглање од вообичаеното.

Пеглајте ја облеката додека е се уште влажна, на најсилна температура.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi