Топ совети за совршена купка: За подобар сон или релаксација, придобивките од утринското капење…

25 мај, 2021
untitled-design-2021-05-24t120953-619

Совршена купка за подобар сон е кога температурата на водата е приближно иста како и на човечкото тело. Исто така, некои луѓе уживаат да лежат во када рано наутро – некои тоа ги буди, додека на други им ги ублажува тегобите.

Навиките за капење се променија во последните неколку милениуми, од јавна општествена активност во Антички Рим во нешто што го правиме во приватноста на нашите домови и од грижа за хигиената до одличен начин за релаксација.

Во последните неколку години, лежењето во топла бања стана многу популарно и пожелно токму затоа што тоа е лесно достапна домашна активност што го ослободува телото од стрес и помага да спие подобро.

Добра топка за капење со есенцијални масла што, покрај релаксирање, ја прави кожата мека и мирисна, и неколку свеќи околу кадата – и вие сами создадовте оаза за релаксација, бања во која би уживале и Боговите.

Еве неколку совети како бањата да стане совршено искуство:

Идеална температура на водата

– За повеќето луѓе, најпријатната температура на водата за капење е околу 38 степени, но ако целта за капење е хигиенска наместо релаксирачка, тогаш нека биде малку потопла, околу 44 степени – вели др. Мелиса Пилијанг, дерматолог на Клиниката Кливленд во САД.

Ова, вели тој, е најидеална температура за отстранување нечистотија од околината и бактериите. Сепак, водата не треба да биде премногу жешка бидејќи тоа ја суши кожата, особено како што старееме.

– Епидермисот е покриен со заштитен масен слој на липиди кој не само што ги задржува нечистотијата и микробите, туку ја задржува и влагата. Колку повеќе старееме, толку повеќе време ѝ треба на кожата за да го замени тој липиден слој. Затоа со текот на годините се помалку сме толерантни на топла вода бидејќи може да резултира со сува, црвена кожа што чеша, па дури и егзема – објасни таа.

Таа ги советува луѓето со сува кожа да се капат во вода со малку пониска температура.

За подобар сон најдобра вода е вода со температура еднаква на телесната температура

Ако целта на капењето е релаксација, тогаш изберете ја температурата на водата по ваша дискреција, односно онаа во која се чувствувате најпријатно. Понекогаш е поудобно да лежите во млака од топла вода, особено за време на летната жештина.

Дерматологот советува дека по топла бања, исплакнете го телото со поладна вода – ако сакате да го вратите телото во рамнотежа.

– Топлината продира во телото и го подобрува протокот на крв и подобра циркулација. Постудена вода по топла бања (или туш со топла вода) го доведува телото во состојба на хомеостаза, состојба на рамнотежа – објасни др. Пилијанг.

Таа додаде дека совршена бања за подобар сон е капење во вода чија температура е приближно иста со човечкото тело. Доволно е да легнете во таква бања околу десет минути.

– Може да обезбеди релаксирачки ефект врз нервниот систем на телото. Капењето еден до два часа пред спиење е добро за нашиот температурен ритам, бидејќи ни помага побрзо да заспиеме и го подобрува квалитетот на спиењето – вели таа.

Придобивките од утринска бања

Повеќето луѓе сакаат да се бањаат навечер, но има и такви кои уживаат во тоа рано наутро. Некои се будат со утринска бања, додека други се ослободуваат од непријатност.

– Сведочив дека има некои придобивки од утринското капење, особено кај луѓето кои имаат вкочанети зглобови. Имено, бањата може да помогне во релаксирање на зглобовите на почетокот на работниот ден. Исто така, брзата бања го зголемува протокот на крв и потенцијално помага да се разбуди – вели дерматологот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi