ТРАМПОЛИНА: Новиот тренд на вежбање кој го топи салото, го поправа држењето и го намалува крвниот притисок!

21 јуни, 2021
249325_shutterstock-1173142666_ls

Вежбањето на нашето тело не мора да биде болен процес – на физичко и ментално ниво.

Наместо тоа, секој од нас мора да ги открие видовите што најмногу ни одговараат според нашите потреби.

Ако сте од оние луѓе кои сакаат да комбинираат вежбање со забава, тогаш ја читате вистинската статија. Најдобрата опција што можете да ја испробате е гимнастика со трамполина. Да, добро слушнавте.

Зошто да изберете ваков вид вежбање?

Овој вид на вежбање ја зајакнува одбраната на организмот, односно имунолошкиот систем, значително го намалува крвниот притисок, но и телесната тежина, бидејќи е вклучена во HIIT (вежбање во интервали со висок интензитет). Во исто време, ја ублажува болката во ‘рбетот и долниот дел на грбот, ја зголемува мускулната сила, ја регулира брзината на метаболизмот, ја зголемува циркулацијата на крвта и го подобрува држењето на телото.

Покрај тоа, вреди да се знае дека тренингот со трамполина е интензивна аеробна обука, што значи зголемување на циркулацијата на крвта, но исто така и на нивото на кислород што му е потребно на телото.

Што треба да знаете?

Овој вид обука е идеален за оние кои се уморни од програмите што веќе ги следат и сакаат да испробаат нешто сосема друго, поставувајќи си повеќе предизвици за време на тренинзите. Таа е погодна за сите луѓе, без оглед на нивната возраст или физичка состојба. Сепак, луѓето кои имаат проблеми со колената и вратот можат да присуствуваат на дадениот тренинг, но само со потребните упатства.

Вреди да се напомене дека редовното вежбање на трамполина ни помага да изгубиме тежина, да го елиминираме стресот и негативната енергија и значително да ја подобриме физичката состојба и издржливоста.

Како е дизајниран тренинг за трамполина?

Времетраењето на обуката е 45 минути, а за тоа време можете да потрошите 400-500 калории. Сепак, покрај континуираното скокање, постојат и многу вежби што можете да ги изведете.

Поточно, на секој тренинг се прави:

  1. Трчање на место
  2. Промена на ритамот и интензитетот за време на вежбите
  3. Три типа скокови
  4. Отскокнувања и континуирани варијации во нив
  5. Скокови со комбинирани движења на рацете и нозете
  6. Употреба на гуми, тегови (секогаш користете неколку килограми), јажиња и додатоци, што ќе ви помогне да го зголемите интензитетот на тренингот и да одржите држење и рамнотежа.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi