Тренерите советуваат како да пресметате колку ВОДА треба да испиете по ТРЕНИНГОТ

13 септември, 2021
348e0251c571f2d2ac4fdba6fa506271c766e1e5

Хидратацијата после вежбање е многу важна.

Кога вежбаме, треба да пиеме повеќе вода отколку што обично правиме, бидејќи дури и благата дехидрација може да предизвика напор за време на вежбањето, намалувајќи ги менталните и физичките способности.

Дехидратацијата исто така може да ја намали енергијата. предизвикуваат вртоглавица, како и грчеви во мускулите.

Како и да е, како точно знаете колку вода ви е потребна за да ја избегнете оваа состојба и да го обновите вашето тело после тренингот?

Личните тренери открија едноставен трик кој ќе ви помогне да пресметате колку вода ви треба, без разлика дали спортувате професионално или рекреативно.

Според нив, важно е да се следат три чекори.

Пресметајте колку вода ви треба во три чекори

– На денот на тренингот пред вежбање, застанете на вага голи – идеално би било наутро кога ќе се разбудите, и пред да одите во тоалет.

– Кога ќе завршите со тренингот, повторно измерете се голи.

– Потоа пресметајте колку грама сте изгубиле, а потоа помножете го износот со 1,5.

Ако сте изгубиле 100 грама, ќе мора да испиете 150 милилитри вода, а за секој килограм изгубена тежина, испијте најмалку 1,5 литри вода.

За да избегнете дехидрација, важно е да пиете вода пред, за време и после вежбањето, пишува „Метро“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi