ТРЕТИНА ОД ЖЕНИТЕ СЕ ГРИЖАТ ЗА ОВА ЗА ВРЕМЕ НА СЕКСОТ: Тоа ги спречува да уживаат во односот и да доживеат кулминација!

2 септември, 2021
Screenshot 2021-09-02 185135

Верувале или не, една третина од жените велат дека нивниот најголем проблем со сексот е тоа што премногу се грижат за својот изглед.

Оваа бројка е резултат на анкета, во која учествувале повеќе од 3.000 луѓе.

Мажите се најзагрижени за предвремената ејакулација, додека 30 проценти од жените велат дека се грижат за својот изглед. Ова е многу важно бидејќи грижата за изгледот влијае и на тоа колку се задоволни од сексуалниот живот.

„Нашата култура врши притисок врз жените да бидат атрактивни, но не премногу сексуални – отворени и подготвени за сексуално искуство, не премногу искусни или напорни“, вели сексуалниот експерт Мајиша Бетл. “Исто така, постои притисок врз жените да ги подесат своите тела на неодржливите стандарди за убавина. Сето ова придонесува жените да се срамат од своето тело за време на сексот”, додаде таа.

Претходните истражувања покажаа дека стресот и незадоволството од изгледот влијаат и на задоволството од сексуалниот живот. Имено, според резултатите од студиите, луѓето кои се срамат од своето тело се помалку склони да го бараат она што го сакаат во кревет, да постават граници и да ги изразат своите потреби. Од друга страна, задоволството од вашето тело и изглед е поврзано со помал стрес поради „перформансите“ во кревет, и се покажа дека е полесно да се возбудите и да доживеете оргазам.

“Навистина е тешко да уживаме кога постојано се прашуваме дали ги исполнуваме стандардите што ни ги наметнува светот. Кога не се чувствуваме најдобро во нашето тело, нашиот сексуален живот страда. Ми доаѓаат луѓе кои имаат потешкотии да се возбудат или доживеат кулминација затоа што премногу размислуваат за нивниот изглед. “Всушност, тоа е многу вообичаено. Кога нашите мисли постојано “одат”, тоа може да ни оневозможи да уживаме во допирите и да го уништи нашето задоволство”, вели Бетл.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi