ТРЕТМАНОТ ЗА ЛИЦЕ НА ИРИНА ШАЈК: Сѐ што ви треба е МРАЗ, но внимателно – погрешно користење може да направи хаос!

12 април, 2021
Skin-icing

Таканаречениот „skin icing“ е присутен со години како еден од третманите за нега на кожата, но тој неодамна ја заинтересира нешто поновата генерација и стана врвен тренд, откако многу блогери за убавина почнаа да го споменуваат на Тикток и Инстаграм како дел на нивната рутина.

Меѓу другото, некои од најуспешните модели на денешницата, како што се Ирина Шајк и Карли Клос, откриле колку им помага и пријатно им делува овој третман. И покрај звучното име, во основа тоа е многу едноставен и ефтин метод – масирање на лицето со коцки мраз.

Овој лесен трик што секој може да го изврши има голем број придобивки – ја стимулира циркулацијата, ги намалува порите, ги затегнува, ја измазнува, ја тонизира кожата и го намалува црвенилото на лицето за многу кратко време, а исто така помага при потечени очни капаци.

„Третманот со мраз кај нас е попознат како криотерапија. Третманот им е познат на нашите жени веќе подолго време, дури и баба ми замрзнувала чај од јаглика како коцки мраз. Потоа, таа ќе ја завиткаше коцката со газа и ќе ја движеше кружно преку лицето. Денес во салоните за убавина се користат ладни ролери или топло ладни чекани – истакнува козметологот Светлана Чупиќ.

Како и со повеќето други третмани, мразот на кожата може да има негативни ефекти ако не го нанесете внимателно, бидејќи мразот лесно може да предизвика оштетување на кожата. Затоа е важно правилно да го правите овој третман и да ги следите упатствата.

„Мора да бидете претпазливи затоа што може да предизвика смрзнатини и други оштетувања со директно нанесување на кожата. Не се препорачува за кожа склона кон црвенило и розацеа – додава соговорникот.

OVO MORATE PROBATI! Skin icing – beauty trend u koji se kune Irina Shayk |  STORYHR

Пред „skin icing“, задолжително исчистете го лицето и внимавајте да не ставате мраз директно од замрзнувачот. Наместо тоа, почекајте малку да се раствори и фатете го со парче стерилна газа или козметички ракавици. Потоа масирајте го лицето со коцка мраз со кружни движења и секоја одделна област – челото, образите, носот, брадата, коската на вилицата … Исто така, внимавајте масажата со коцки мраз да не трае подолго од 10 минути, инаку може да се стори повеќе штета отколку корист.

„Важно е коцките да ги земате во ракавици, а не со голи раце. Коцките мора да бидат во газа и да се користат во серија од 3 минути 3 пати. Ова е подобра опција од примерот на потопување на главата во слив со ладна вода, што е вообичаен обичај кај корејките“ – истакнува Светлана Чупиќ.

Не заборавајте да го завршите овој третман со производи за интензивна нега што обично ги користите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris