Три намирници кои го забавуваат стареењето

9 мај, 2021
f4a12bc0b9973709ecfb3e417f6f6fe1dbbfc742

Освен што се многу здрави, овие намирници можат да ви помогнат да го одржите младешкиот изглед

Доколку сакате да го зачувате вашиот младешки изглед и доброто здравје што е можно подолго, збогатете го менито со овошје и зеленчук во неограничени количини, и заменете го црвеното месо со специјалитети од риба.

Доматот е богат со антиоксиданти и ликопен, кои многу успешно ги уништуваат слободните радикали и на тој начин го штитат организмот од канцерогени заболувања. Се верува дека сосот од домати има најдобра заштитна моќ, поради присуството на масло, што го подобрува неговото антиканцерогено дејство. Пожелно е доматот да биде застапенен во дневното мени што е можно почесто, или свеж или зготвен.

Скушата е исто така на списокот на пожелни јадења бидејќи маснотиите на оваа морска риба имаат многу лековито дејство. Го штити срцето, бидејќи го регулира неговиот ритам и ги чисти артериите. Тоа е одлична заштита и за мозокот и за целиот нервен систем. Богато е со масни киселини, има витално значење за клетките на нервниот систем, витамин А, најефективниот антиоксиданс, како и витамини Б2, Б3, Б5, Б6 и Б12. Скуша треба да се јаде два пати неделно. Оваа вкусна риба не ги губи своите лековити својства дури и кога е конзервирана.

Брокулата е одличен извор на витамини Ц и Е, кои ја штитат и стимулираат природната одбрана на организмот и го забавуваат стареењето на клетките. Покрај тоа, тие се богати со индоли, супстанции кои го чистат телото од канцерогени елементи. Експертите препорачуваат јадење 200 до 300 гр брокула неделно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi