Три причини зошто да почнете да јадете кокос: Неверојатно здраво овошје!

14 јули, 2021
e39b00b20d40d844146dac018088abd56deaee91

Сите придобивки од кокосот на едно место.

Не е тајна дека кокосот е неверојатно популарен последниве години, и тоа со добра причина. Оваа разноврсна состојка има бесконечна функционалност – можете да користите кокосово масло за сè, од готвење и чистење до скротување на кадрици, отстранување на шминка и намалување на хроничното воспаление.

Кокосовата вода е полна со здравствени придобивки благодарение на електролитите, антиоксидантите и витаминот Ц. Но, кокосовото овошје е нешто посебно: служи како кремаста веганска замена за билни десерти и млечни производи како сладолед и јогурт.

Еве ги трите најдобри здрави причини зошто треба да започнете да јадете кокос од денес.

1. Кокосов орев: Борец против воспаление

Како дел од здравата исхрана, кокосот покажува антиоксидантна активност поради неговата содржина на полифенол. Богородично кокосово масло е богат извор на фенолни соединенија, како што се кофеинска киселина, ферулна киселина и многу повеќе. Бидејќи овие полифеноли имаат антиоксидантни својства, тие можат да помогнат да се компензираат оксидативните слободни радикали кои можат да доведат до воспаление.

Препорачуваме да барате свеж, непреработен, суров кокос и / или кокосово масло за да добиете најмногу антиоксидантни, антиинфламаторни придобивки.

2. Одличен е за здравјето на цревата

Јадењето кокос е одлично за здравјето на цревата бидејќи содржи значителна количина на растителни влакна, што му помага на вашиот микробиом да напредува обезбедувајќи храна за вашите добри цревни бактерии. Кокосот, исто така, има релативно висока содржина на маснотии, што му помага на вашето тело да ги апсорбира витамините Д, Е, А и К растворливи во масти. Ова е важно затоа што витамините Д и К можат да бидат поврзани со поразновиден, а со тоа и поотпорен цревен микробиом. Посилен микробиом на цревата значи подобро варење, имунитет и целокупно здравје.

Наутро, обидете се да додадете неколку лажици сецкан кокос во овесната каша или јогуртот за да ги искористите овие придобивки.

3. Кокосот е супер намирница за сјајна кожа

Кокосот може да биде многу корисен за кожата, особено во форма на кокосово масло. Богородичното кокосово масло помага да се смират воспаленијата и црвенилото на кожата, да се компензираат за нивото на влага, па дури и помага при побрзо заздравување на раните.

Бидејќи кокосовото масло има значителна количина маснотии, тоа исто така ќе му помогне на вашето тело да ги апсорбира витамините Е и А, кои се и антиоксиданси кои ја штитат и обновуваат кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi