Три рецепти за совршена кожа: Направете домашен пилинг за тело

23 август, 2021
Screenshot 2021-08-23 222646

Испланирајте спа ден

Пилинг од шеќер

мед

шеќер

растително масло (маслиново или јојоба)

Измешајте мед, масло и шеќер во сооднос 1: 1: 3 и добро измешајте. Осигурајте се дека конзистентноста е густа и дека шеќерот не плута во маслото – доколку е потребно, може да се додаде повеќе шеќер. Овој пилинг е добар за усните, деколтето и чувствителната кожа. Имајте на ум дека медот е силен алерген: ако никогаш порано не сте користеле пилинг од мед, прво пробајте го на мал дел од кожата и почекајте реакција.

Пилинг од ориз

ориз

вода / јогурт

Темелно исплакнете и исушете го белиот ориз. Откако оризот е целосно сув, смелете го во блендер за да добиете фини трошки. Измешајте го оризот во прав со вода или природен јогурт (првата опција е посоодветна за мрсна кожа, втората за сува кожа) и нанесете го пилингот на чиста кожа.

Пилинг од кафе

кафе

маслиново масло

Ако си направивте кафе утрово, не брзајте да го фрлите преостанатиот талог. Треба малку да се исуши и да се измеша со неколку лажици маслиново масло. Кофеинот го стимулира метаболизмот, ја подобрува циркулацијата на крвта и совршено ги лупи мртвите честички на кожата. Маслиновото масло, пак, длабоко ја храни и хидрира кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi