ТРИДНЕВНА ЈОГУРТ ДИЕТА: Брза, вкусна и неверојатно ефикасна!

22 јули, 2021
254569_shutterstock-513611770_ls

Ако треба брзо да изгубите неколку килограми поради одење на море или сакате да облечете фустан со помал број, диетата со јогурт е вистинското решение за вас.

Оваа диета трае само три дена, а дава неверојатни резултати бидејќи главната храна што ќе ја јадете е исклучително здрав пијалок – јогурт.

Дејството на диетата со јогурт се заснова на придобивките од пробиотските јогурти кои го промовираат здравјето на цревната флора. Благодарение на пробиотиците во јогуртот, храната се вари побрзо, па отровите се излачуваат од организмот. Кога храната темелно се вари, се подобрува здравјето на цревата, а со тоа и општото здравје на организмот.

За време на примената на оваа диета се препорачува да пиете до 2 литри јогурт на ден, а може да јадете и свежо овошје, зеленчук и месо со јогурт.

Тридневно мени што треба да се следи за време на диета со јогурт:

Ден 1

  • За појадок, јадете салата од краставица зачинета со јогурт, или чаша овошен јогурт со лажица снегулки по желба.
  • За ручек, пржете го пилешкото во маслиново масло, а како прилог јадете два домати и јогурт. Исто така, за ручек, можете да издинстате пиперки или тиквички во лажичка маслиново масло, да измешате со 50 грама ориз и да додадете малку сол и бибер.
  • Наместо десерт, земете јогурт со свежо овошје.
  • За вечера подгответе сецкан морков, јаболко и 50 грама шунка, пржете во лажичка маслиново масло и истурете чаша јогурт со малку маснотии. Ако сакате поблага варијанта, можете да мешате бобинки со јогурт.

Ден 2

  • За појадок, повторете ја салатата од краставица што ја изедовте претходниот ден.
  • За главниот оброк, исечете 150 грама филе од мисирка во коцки, додадете сол и бибер и пржете на маслиново масло. Додадете сецкани печурки (околу 50 грама), домати и пиперки, а кога зеленчукот ќе омекне, додадете чаша јогурт.

Друга варијанта за ручек може да бидат пржените печурки и оризот во маслиново масло, кои потоа ќе ги прелиете со јогурт.

  • Пред спиење, изедете два моркови и јогурт, или истурете една лажица шумско овошје со две чаши јогурт.
Devojka, Mleko, Jogurt

Ден 3

  • За појадок измешајте чаша јогурт, излупено и сецкано јаболко, малку цимет и додадете малку сол.
  • За ручек, испечете околу 150 грама филе од ослиќ и направете салата од јогурт, сецкана краставица и малку сенф.
  • За вечера сварете 100 грама тестенини, додадете исечкана пиперка и варено јајце, па истурете јогурт врз се.

Не треба да ја одржувате оваа диета повеќе од три дена за да не го оштетите телото. По три дена, вратете се на вообичаената диета, и ако сакате да повторите, почекајте најмалку три недели.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi