Тројца луѓе меѓусебно се сакаат и… НИКОЈ НЕ Е ЉУБОМОРЕН? Што точно е полиаморија и како функционира

5 октомври, 2021
328861_taikavaititiritaoratesatompsonprofimedia0612383225_ff (1)

Неодамна, огромен скандал во Британија беше предизвикан од фотографиите на кои пејачката Рита Ора разменува нежности со своето момче режисерот Таика Ваитити и актерката Теса Томпсон. Рита мудро молчеше и не коментираше ништо, а медиумите ја прогласија за полиаморна. Што точно значи тоа?

Во нашето општество, врските се ексклузивни, па ако сте во врска и влезете во друга, најверојатно наскоро ќе останете сами или со „само“ една личност.

Меѓутоа, како што се менуваат времињата и се зголемуваат човековите слободи, нешто се смени: се појави полиаморија, што значи полигамија и која може (и не мора) да значи интимни односи со повеќе од една личност. Единствената разлика помеѓу овој феномен и полигамијата е во тоа што оваа врска не вклучува брак со друго лице.

ljubavni odnosi, preljuba, prevara

Односите со другите партнери не се хиерархиски распоредени, дека една личност има примар над другите, туку еднаквоста на емоциите е карактеристична за овој феномен.

Интересно е и гледиштето за љубомора, која е многу специфична за врските со полиаморија. Тие ги доживуваат односите со другите луѓе на нивните партнери како „мулти-вера“ и, згора на тоа, чувствуваат задоволство поради тоа.

Што мислите за полиаморија?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris