Ботокс коса: Ако сè уште не сте го пробале, што чекате?

29 април, 2021
ботокс за коса

Сигурно сте слушнале за кожата на лицето Ботокс, а најверојатно и за косата Ботокс. Но, ако сè уште сте скептични кон овој сè попопуларен третман, еве што треба да знаете.

Сите знаеме дека третманот на лицето со ботокс се одвива од страна на лекар кој инјектира ботулински токсин тип А во мускулот на лицето, со цел да ги отстрани брчките од кожата. Затоа, кога велиме „ботокс за коса“, оние кои не го пробале овој третман може да го избегнат.

Меѓутоа, во овој случај, нема да ви требаат игли. Еве за што станува збор.

Што е „ботокс за коса“?
Иако се вика ботокс, тој всушност претставува третман на длабока хидратација на косата, кој ги поправа оштетените влакна, што може да се појави поради механичко оштетување, како што е чешлање или сушење со фен. Резултатот е здрава, сјајна и мека коса.

Овој третман вклучува употреба на состојки како што се масло од кавијар, антиоксиданти, витамини Б5, Е, како и комплекс на колаген.

Овој третман се препорачува за луѓе од било кој тип на коса, а еден третман може да трае до четири месеци.

Ботокс придобивки за косата
1. Поприродна нега на коса

За разлика од третманот со кератин (кој користи хемикалии за ослободување на косата и ја прави сјајна), косата со ботокс користи повеќе природни состојки кои длабоко ја хранат косата, што ја прави повеќе хидрирана и мазна.

2 .Борба против слободните радикали

Маслото од кавијар содржи витамини кои се борат против штетата предизвикана од слободните радикали. Покрај тоа, витамините Б5 и Е се борат против овие „штетници“.

3. Го поправа оштетувањето на косата

Колагенот, една од состојките на косата со ботокс, е протеин кој е клучен за оштетена, сува и кршлива коса.

4. Хидратација

Хидратацијата е клучна за здрав изглед на косата и овој третман и овозможува да ја подобри еластичноста и да биде посилна и посјајна.

5. Мекост

Овој третман исто така ја омекнува косата и им го прави животот.

Како да користите коса со ботокс
Иако најчесто се користи во салони, овој третман можете да го направите дома. Откако ќе ја измиете косата, ставете ја формулата и оставете ја да делува 30 минути. Исплакнете и стилизирајте ја косата за да ја откриете нејзината сјајна, мека и поздрава страна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris