Целиот Свет ѝ се восхитува, а ова е нејзиниот таен рецепт поради кој, Моника Белучи, изгледа помладо, доминира како никогаш порано во нејзината шеста деценија (ФОТО)

7 април, 2021
shutterstock_1431232067_1000x0

“Најважни се редовното туширање, хидратација и здрава храна. Јас се грижам за кожата, но не претерувам. Користам хидратантен крем секој ден. Денес на жената не ѝ е лесно да се грижи за себе, особено на вработена мајка. Станува рано, носи деца на училиште, подготвува ручек., трча на работа… Нема многу време да размислува за себе “, искрена е актерката

Моника Белучи не е само една од најпосакуваните жени денес. Таа е симбол на безвременска убавина. Италијанската дива зрачи и освојува каде и да се појави, но пред се е скромна и достапна личност, која често се вцрвува кога ѝ даваш комплимент. Со Моника разговаравме за времето што изминува и, се разбира, за убавината која за разлика од времето е очигледно непорозна во нејзиниот случај. Покрај тоа, на 56-годишна возраст, изгледа чудесно, иако дури и тоа не е доволно добар епитет. Грижата на Моника Белучи – која е тајната?

– Поминав низ различни искуства, и секој ме стврднуваше на свој начин. Една од најважните беше напуштањето на семејниот дом и родниот град, што се случи кога бев многу мала. Но, и тогаш покажав дека сум подготвена да се соочам со сите препреки што животот ги фрла пред мене. Јас ги исполнив своите соништа од детството, влегов во модната индустрија, а потоа и во светот на филмот. Имав и многу среќа, што често е одлучувачки фактор. Исто така, моите ќерки ме научија на многу важни работи. Се надевам дека и тие ќе научат од мене. Мајчинството ми отвори целосно нови врати и поглавја. Научив добри лекции од сè што остана зад мене, што на некој начин беше земено здраво за готово затоа што потекнувам од силна женска заедница. Јас пораснав со две прекрасни баби, кои ги обожавав и кои ми беа огромна поддршка. Од нив научив и многу за животот.

Постарата ќерка Дева има 16 години и тргна по стапките на нејзината мајка. Нејзиното прекрасно лице веќе го видовме во модните кампањи на познати брендови. Помладата Леони наскоро ќе наполни 11. Може ли да се каже дека мајчинството е најважната улога во која некогаш се најде?

– Тоа не е улога. Тоа е целта на постоењето, да се нарече најточна. Пресреќна сум што имав можност да станам мајка, двапати. Безусловна љубов, постојано давање што апсолутно ме исполнува. Поинакво разбирање за животот. Многу повеќе од улога.

И покрај статусот на дива и „femme fatale“, таа не се ласка премногу кога ќе ѝ кажат дека е една од најубавите и најсензуалните жени на денешницата.

– Не ми се допаѓа воопшто, навистина. (смеа) Јас секогаш истакнувам дека убавината е подарок. Но подарок што се менува со текот на времето, па мора да се менувате со него. Ако сакате да изгледате исто во педесеттите години како и во дваесеттите години, тогаш сте луди. И ќе страдате за тоа. Треба да се фокусирате на внатрешната убавина и да ја изградите. Без убавината на душата, ќе бидете празни кога ќе помине младоста и кога паѓаат маските. Нема да остане ништо друго освен пустош, без оглед на целата убавина што некогаш ја имаше твоето лице.

– Гледам како минува времето. Нашиот систем на вредности се менуваше со текот на годините. Што ми значеше кога имав дваесет или триесет години, можеби не ми значи ништо. И во тоа лежи основната разлика. Мора да се помириме со фактот дека сè поминува и да го прифатиме стареењето. Не гледам зошто луѓето се срамат од тоа, зошто одбиваат да се прифатат себеси кога ќе се појават брчки. Покрај тоа, добиваме нова енергија и моќ, затоа што сме постари, поискусни, помудри. Воопшто не е важно што изгледате помладо од вашата возраст. Доволно е да изгледате феноменално на ваша возраст. Сето тоа е во твојата глава.

Таа редовно се појавува во кампањи за убавина, што е доказ дека има работа за жени постари од педесет години.

– Драго ми е што козметичките брендови се повеќе се одлучуваат за зрели жени. Така, тие покажуваат голема почит кон сите генерации и им порачуваат на дамите дека не треба да се плашат од стареење, бидејќи има простор за сите нас, без оглед на борбите. Исто така, денес женскиот свет има поголема слобода и независност и поголеми права да одлучуваат за сопствениот живот.

Грижата на Моника Белучи е многу едноставна.

– Најважни се редовното туширање, хидратација и здрава храна. Јас се грижам за својата кожа, но не претерувам. Јас користам хидратантен крем секој ден. Денес не е лесно за жената да се грижи за себе, особено за мајка која работи. Станува рано, ги носи децата на училиште, подготвува ручек, трча на работа … Нема многу време да размислува за себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi