Додатоци на колаген: Кога започнуваат да делуваат ?

29 април, 2021
суплементи на колаген

Гледаме некои промени при земање додатоци на колаген веднаш, а некои придобивки сепак бараат малку трпеливост.

Кога започнуваме да земаме какви било додатоци (вклучително и додатоци на колаген), природно е да очекуваме резултати што е можно побрзо. Сепак, целосните придобивки траат малку подолго.

Додатоци на колаген: Зошто да ги земате?
Експертите наведуваат многу причини зошто колагенот треба да биде вклучен во дневната рутина, а подолу ви откриваме само некои придобивки што нашето тело може да ги има од овој додаток.

Коса

Покрај тоа што помага во намалување на брчките, колагенот ја зајакнува кожата и ја прави поеластична.

Цревна флора

Верувале или не, додатоците на колаген позитивно влијаат на нашиот дигестивен систем. Истражувањата покажаа дека аминокиселините во колаген делуваат како гориво за клетките на органите за варење.

Зглобови

Колагенот тип 2 е структурна компонента на нашите зглобови. Истражувањата покажаа дека спортистите кои земале додатоци на колаген имале помалку проблеми со зглобовите, а овој протеин спречува болка во зглобовите, како и вкочанетост.

Мускули

Благодарение на бројките од дури 20 уникатни аминокиселини, колагенот влијае на зголемување на мускулната маса за време на вежбање.

Коса и нокти

Експертите сугерираат дека колагенот го поддржува растот на косата и ноктите, спречува оштетување и ги зајакнува. (Научете исто така… Како да користите колаген во вашата рутина за нега)

Додатоци на колаген: Предности и период на дејствување
Поубава и затегната кожа – по еден до три месеци
Поголема мускулна маса и сила: по три месеци
Помал интензитет на воспаление на мускулите по тренинг: во рок од неколку дена од почетокот на земањето додатоци
Поздрави зглобови: по четири од шест месеци
Коса: сè уште нема податоци
Нокти: по 24 недели

Заклучок

Додатоците на колаген имаат неверојатни придобивки за нашето тело. Сепак, колку време ќе биде потребно пред да започнат со работа зависи од дозата и видот на колаген, начинот на исхрана и единствениот генетски материјал на секоја индивидуа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi