Како да спречите опаѓање на косата во рана есен: Многумина страдаат од овој проблем, а дерматолозите советуваат три лесни РЕШЕНИЈА

18 септември, 2021
Screenshot_1

Губењето на косата се интензивира во текот на летото и ескалира во рана есен. Дерматолозите објаснуваат зошто е тоа така, но даваат и корисни совети како да избегнете големи количини коса на четките.

Ние губиме повеќе коса во лето, тоа е факт, а постои начин да ја обновиме косата по одморите и да ја подготвиме за зимата.

„Сезонското опаѓање на косата е реална работа, а бројни студии покажаа дека во текот на летото имаме повеќе коса која е во фаза на телоген, односно фаза на одмор“, вели д -р Ирис Рубин, дерматолог.

Таа објасни дека, патем, околу 85% од косата на нашата глава е во фаза на раст. Само 15% се во телогена фаза, односно фаза на одмор – пред опаѓање.

„Истражувањата покажаа дека овој однос се менува во текот на летото, и дека во текот на топлите месеци имаме повеќе коса во мирување отколку онаа што расте. Се разбира, логично е овие влакна да паднат со текот на времето. Врвот на тој пад е во август и септември “, рече таа.

Сепак, не е целосно јасно зошто е тоа така. Постојат експерти кои го поврзуваат губењето на косата во лето со еволуцијата, бидејќи главната функција на косата е да ја загрее главата, а не да биде убава, обоена, кадрава или испеглана. Косата не е украс, но исто така игра важна улога во нашите животи.

Друга теорија наведува дека УВ зрачењето во сончевите месеци ги оштетува скалпот и косата, и дека губењето и кршењето на косата се почести поради тоа, но сѐ уште нема дефинитивна научна потврда за тоа.

Можете да направите две работи, вели д -р Рубин. Негувајте ја и хранете ја косата повеќе во текот на летните месеци, бидејќи хидрираната коса е силна, а исушената коса е слаба и полесно ќе се скрши и падне. Бидете нежни со вашата коса, не ја сушете премногу често или затегнувајте со гумени ленти и шноли за да „боли“. Дури и хемиските третмани за коса како што се фарбање и шатирање да се сведат на минимум и да ѝ се даде на вашата коса најмалку еден месец да се опорави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris