Како всушност се формираат ПОДОЧНИЦИТЕ? Ослободете се од темните кругови околу очите

6 септември, 2021
284322d7a0ffac01c0e4f3a97eb1b7f9346ddcb4

Спиењето и одморот ги поврзуваме со создавање темни кругови, но како всушност се поврзува ова?

Постојат цели индустрии изградени околу желбата на луѓето да се ослободат од темните кругови околу очите. Темните кругови околу очите може да се ублажат или исчезнат, некои луѓе се повеќе склони кон пигментација под очите, додека други ги немаат овие проблеми.

 Спиењето и одморот ги поврзуваме со создавање темни кругови, но како всушност се поврзува ова?

– Кожата околу очите е најтенката кожа на телото. Тоа е исто така област со многу мала структурна поддршка, бидејќи очите се наоѓаат во очниот отвор. Очното јаболко ги држи мускулите и лигаментите на место, но кожата има многу мала поддршка – очната дупка “, вели д -р Марина Передо, дерматолог и вонреден клинички професор во The Strategist.

Поради фактот што кожата околу очите е чувствителна и тенка, таа покажува замор побрзо од другите делови на телото.

Дали недостатокот на сон предизвикува темни кругови?

Распоредот за спиење може да има огромно влијание врз изгледот. Кога сте уморни, вашата кожа најверојатно ќе стане побледа. За да се компензира недостатокот на сон, телото произведува повеќе кортизол, хормон што ве прави да бидете под стрес и будни. Зголемувањето на кортизолот доведува до побрзо пумпање крв низ телото и зголемување на крвните садови. Бидејќи кожата околу вашите очи е најтенка, се прикажува како темни кругови.

Што друго предизвикува темни кругови?

Заморот е можеби најпопуларната претпоставка зошто страдате од темни кругови. Сепак, ова не е единственото нешто што може да ја промени кожата околу очите. Вашиот целокупен начин на живот и здравје, исто така, може да имаат влијание. Ако имаме недостаток на протеини или сме дехидрирани, тоа сигурно ќе се покаже и во нашите очи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi