Со волумен и еластичност со возраста, усните исто така губат боја: Забавете го овој процес со овие трикови

6 март, 2021
усни

Поради недостаток на колаген, има промени во обемот и пигментот на усните, а колагенот во кожата го намалуваме сами, изложувајќи се на силни сончеви зраци и чад од цигари – вели дерматологот, бидејќи сонцето и чадот дополнително ја забрзуваат усната промена во пигментот.

Што советуваат експертите:

1. Додадете малку колаген во вашата кожа

Иако губењето на колаген со возраста е неизбежна и природна појава, истражувањата покажаа дека колагенот, кој се зема преку додатоци во исхраната, исто така има ефект врз фибробластите на клетките, односно клетките одговорни за производство на колаген и еластин во кожата. Студиите исто така велат дека тие потоа можат да ја подобрат еластичноста на кожата, хидратацијата, но и густината на кожата. И, за да бидете сигурни дека нема да го забрзате губењето на пигментот на усните самостојно, секогаш штитете ги усните од УВ зрачење и чад од цигари.

„Заштитата на усните од сонцето е подеднакво важна како и заштитата на лицето“, вели естетската медицинска сестра Шон Џонс и советува да барате производи за заштита од сонце кои содржат титаниум диоксид или цинк оксид и други активни состојки (како хијалуронска киселина) за да се хидрираат и изедначат усните

2. Навлажнете ги и хидрирајте ги усните

Хидрираните усни изгледаат „поживо“ од испуканите усни, забележува д-р Гаршик и препорачува постојано да ги навлажнувате со производи како мелеми, особено во зимските месеци.

– Може да користите и маски за усни, а бидејќи кожата е попропустлива ноќе, нејзините хранливи состојки можат да ви помогнат да имате мазни усни како мало бебе наутро – рече Гарчик.

3. Користете кармини и сјаеви на „посилни“ бои

Ако губењето на бојата сè уште ви пречи, за среќа се достапни кармини со кои можете „смело“ да ги обоите усните црвени, изјави Гаршик за „Mind Body Green“, а исто така советува да ставате сјај на врвот на кармините, бидејќи тие обично имаат навлажнувачки состојки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi