„Убивање на Т-клетки“ делува против позаразни варијанти на COVID-19

31 март, 2021
koko

Клучна компонента на имунолошкиот систем, позната како Т-клетка, ефикасно се бори против најзаразните варијанти на COVID-19 и зголемениот ризик од реинфекција, според студијата на американски научници.

Неколку неодамнешни студии покажаа дека одредени варијанти на вирусот коронавирус можат да бидат посилни од имунолошката заштита на антителата и вакцините, рече Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Но, антителата – кои блокираат вирусот на корона да се поврзе со човечките клетки – се само еден дел од приказната, според студијата на научниците од Националниот институт за алергија и заразни болести (NIAID).

Вториот дел од приказната е составен од Т-лимфоцити, исто така наречени „убијци на Т-клетки“, бидејќи тие ги отстрануваат заразените клетки и на тој начин, заедно со антителата, ги спречуваат најтешките форми на болеста.

Истражувачите ја анализирале крвта на 30 луѓе кои се опоравиле од КОВИД-19 пред да се појават нови, заразни варијанти.

Од овие примероци, тие идентификувале специфична форма на Т-клетки (Т8-клеточен лимфоцит, што е техничко име) кои се активни против вирусот, пренесува AFP.

Тие потоа проучуваа дали Т-клетките ќе можат да ги препознаат трите главни (позаразни) варијанти на САРС-КоВ-2, имено Б.1.1.7 (што се појави во Велика Британија), потоа Б.1.351 (идентификуван во Јужна Африка) ) и B.1.1.248 (варијанта од Бразил).

Секоја од овие варијанти носи мутација во областа на протеинот С (шила), „шила“ на површината на вирусот, кој ги напаѓа човечките клетки, особено во случај на варијантата Б.1.351, Јужна Африка.

Се покажа дека уште три заразни варијанти се поопасни за антителата, кои потешко се препознаваат.

Во случај на коронавирус, антителата се врзуваат за скокот за да спречат вирусот да зарази клетки, а Т (Т-клеточните) лимфоцити се одговорни за „убиството“ на веќе заразените клетки.

Научниците откриле дека одговорите на Т-клетките се во голема мера зачувани и дека тие можат буквално да ги препознаат сите мутации во проучените варијанти, што не е случај со антителата.

„Нашите податоци, но и резултатите од другите групи покажуваат дека Т-клетките како одговор на КОВИД-19 кај лица заразени со првите варијанти на коронавирус можат целосно да препознаат големи нови варијанти од Велика Британија, Јужна Африка и Бразил“, рече Ендру Ред од NIAID и Медицинскиот факултет на Универзитетот Johnон Хопкинс, кои ја спроведоа студијата.

Оваа студија ја надополнува претходната, која исто така сугерираше дека заштитата на Т-клетките е зачувана и во други варијанти на коронавирус.

Научниците од NIAID веруваат дека се потребни нови студии за да се потврдат нивните наоди.

Нивната работа е објавена во Инфективните болести Отворен форум, но сè уште не е разгледана од независни експерти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris