Утринска навика која ви ги уништува забите: Престанете веднаш затоа што правите повеќе штета отколку добро!

15 мај, 2021
zubi-cscdcc-660x450

Сите знаеме дека конзумирањето кафе, сокови и слатки, во комбинација со нередовно четкање им нанесува голема штета на нашите заби, создавајќи основа за кариес.

Но, стоматологот Џулиус Манц од Универзитетот во Сан Хуан (Фармингтон, Ново Мексико, САД) верува дека постои уште една „невина“ секојдневна навика што може да биде уште полоша од тоа да не ги миете забите, а тоа е миење заби после појадокот.

Имено, киселата храна, како што е сокот од портокал, може да ја омекне забната глеѓ, груба надворешна заштита што е пречка за бактериите и ги прави забите побели.

Манц советува да ги миете забите еден час пред оброкот, особено ако јадете нешто кисело.

Цаклинот е цврсто минерално ткиво, кое го покрива дентинот во областа на анатомската круна на забот. Содржи 4 до 6 проценти органски и 94 – 96 проценти неоргански материи. Најразвиен е на површината што гризе. Тоа е најтврдиот дел од забите и генерално најтврдото ткиво во телото поради високата содржина на минерали.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi