Вакцината Pfizer ја неутрализира бразилската варијанта на коронавирус

9 март, 2021
1399016

Вакцините Pfizer и BioNTech против Ковид-19 успејаа да ја неутрализира новата варијанта на брзо ширечкиот коронавирус во Бразил, според лабораториската студија објавена во New England Journal of Medicine во понеделникот

Студијата наведува дека крвта на луѓето кои примиле вакцина Pfizer / BioNTech ја неутрализира вештачката верзија на вирусот која ги содржи истите мутации на скокот што ја имаше многу заразната, P.1 верзија на коронавирусот пронајден во Бразил.

Научниците во студијата наведуваат дека неутрализирачката способност е приближно еднаква на нивната вакцина за претходната, помалку заразна варијанта на вирусот од минатата година.

Спајкот, кој вирусот го користи за да влезе во човечките клетки, е примарна цел на многу вакцини Ковид-19.

Во претходно објавеното истражување, Pfizer откри дека нивната вакцина неутрализира други заразни варијанти на вирусот, британските и јужноафриканските варијанти, иако се покажа дека јужноафриканската варијанта може да го намали нивото на антитела произведени по вакцинацијата.

Pfizer изјави дека верува дека е многу веројатно нивната сегашна вакцина да штити од јужноафриканската варијанта на вирусот. Како и да е, компанијата планира да го тестира можниот ефект на третата доза на вакцината, како и да тестира редизајнирана верзија на вакцината, дизајнирана за борба против таа варијанта, со цел подобро да се разбере имунолошкиот одговор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris