ВАШИОТ ТЕЛЕФОН Е СЕКОГАШ НА ПОЛНАЧ?Постои РЕШЕНИЕ и за тоа- еве што треба да направите

17 февруари, 2021
317106_two-pin-3509490-1920_f

Доколку батеријата на вашиот телефон не издрува цел ден, пробајте некои од овие совети

Вклучете го режимот за заштеда на енергија

Ако мислите дека вашата батерија нема да трае уште неколку часа, вклучете го режимот за заштеда на енергија.

Повеќето телефони нудат повеќе од еден метод за заштеда. Режимот со високи перформанси троши повеќе енергија од батеријата со зголемување на осветленоста и резолуцијата на екранот, додека оптимизираниот режим нуди размена помеѓу перформансите и траењето на батеријата.

„Medium power saving“ троши помалку податоци и ја намалува осветленоста на екранот, резолуцијата и перформансите на процесорот. Префрлувањето на Maximum Power Saving ќе го намали вашиот уред само во основните услуги и апликации.

Една од опциите (за оние телефони што ја имаат) е режимот Adaptive power saving mode, кој автоматски ја регулира потрошувачката додека уредот е во вашиот џеб.

Обрнете внимание на потрошувачката на податоци

Потрошувачката на мобилни податоци троши многу батерија, затоа е добра идеја да користите Wi-Fi секогаш кога можете. Еден прилично безбеден метод е активирање на режимот „ Airplane “, кој ги исклучува сите активности, освен поврзувањето со Wi-Fi. Имајте на ум дека ако вклучите режим Airplane, ќе го изгубите пристапот до СМС и повици.

Имате AMOLED? Обидете се со мрачен режим

Темниот режим (Dark mode) често изгледа поубаво од вообичаениот, но нема да троши помалку траење на батеријата, освен ако вашиот телефон нема OLED или AMOLED дисплеј. Може да го вклучите темниот режим од „брзи поставки“, а некои апликации го имаат како посебна опција во нивното мени.

Исклучете го активното следење

Карактеристики како што се Bluetooth, NFC и други услуги за локација може да ја потрошат батеријата прилично брзо. Ако сакате да ја зачувате, нека бидат исклучени сите тие карактеристики додека не ви требаат повторно.

Исто така, ако „ Google Assistant “ е вклучен, одете во неговите поставки и деактивирајте го. Ова исто така важи и за сите други асистенти што ги нудат индивидуални производители. Можете лесно да ги користите кога навистина ви требаат, но нема потреба да бидат вклучени цело време.

Намалете ја осветленоста на екранот

Екраните на телефоните никогаш не биле поголеми и посветли, но бидејќи дијагоналите и бројот на пиксели постојано растат, ова се случува и со енергијата што ја трошат. Заштедете на батеријата со одење во поставките и намалување на осветленоста. Можете исто така да го намалите времето за автоматско исклучување на екранот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi