ВАШИТЕ ЛАКТОВИ И ПЕТИ ЌЕ СЕ ПРЕПОРОДАТ: Испробајте го овој пилинг од кафе и цитрусно овошје!

2 септември, 2021
257325_pilingodkafeicitrusa_ls

Изложеноста на сончевите зраци, честото потпирање на масите, хлорот од водата, силните сапуни, се само некои од непријателите на кожата на лактите, што ја прави груба и затемнета. Покрај тоа, кожата на овој дел од телото е подебела, па затоа се хидрира побавно, што доведува до задебелување, првут, а понекогаш и чешање …

Прво, третирајте ги со добар пилинг, кој ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата. Предлагаме две, кои прилично звучат како одлична комбинација на пијалоци за будење – со кафе и портокал. Кој тип и да го одберете, нанесете го еднаш или двапати неделно, не почесто отколку не, за да не ја иритирате кожата.

Пилинг од кафе

Измешајте три лажички домашно кафе со три лажички шеќер и две или три лажички маслиново масло (истурете на крајот и проценете, според густината), така што смесата ќе добие текстура на путер, така што не е ниту премногу течна, ниту дебела. Нанесете го пилингот на лактите, добро тријте, оставете да отстои пет минути и потоа исплакнете со млака вода. Потоа нанесете многу навлажнувачки крем, маслиново, бадемово, кокосово масло или вазелин на лактите и уживајте во допирот.

Пилинг од портокал

Комбинирајте лажичка свежо исцеден сок од портокал со лажичка сончогледово масло, а потоа измасирајте го пилингот на лактите. Оставете го да делува пет минути, исплакнете со млака вода и нанесете на ист начин како и за време на претходниот пилинг.

Piling od kafe

Не заборавајте го кремот на крајот

Зборувајќи за овошје, исто така можете да ги протриете лактите со лимон, грејпфрут или ананас, што ќе ви помогне да ја омекнете кожата. Ако ви е незгодно да ги барате овие плодови во служба на убавината, можете да ги исцедите, а потоа натопете брис со сок, со кој обилно ќе ги натопите лактите, во кружни движења за масажа. Покрај омекнување, лимонската киселина исто така ќе ја осветли кожата на овој дел од раката, доколку сте упорни и доследни во грижата.

Алое вера, исто така, совршено ја хидрира и ја обновува кожата на лактите, и ако можете да добиете свежи лисја од ова растение, ќе бидете воодушевени од постигнатиот резултат. Едноставно исцедете го гелот од неколку листови алое (количината зависи од големината на листовите), нанесете го на лактите, оставете да делува 20 минути и исплакнете со млака вода.