Ве излудуваат изгорениците од сонце? Не правете ја оваа грешка, може да ве чини здравје!

29 јули, 2021
opekline-660x450

Изгорениците од сонце се многу опасни за здравјето на кожата и се многу непријатни. Малите деца и луѓето со чувствителна кожа најтешко го поднесуваат горењето и болката на кожата, кои честопати се неподносливи.

Изгорениците се оштетување на кожата што предизвикува црвенило, иритација, болка и печење. Тие се препознаваат како болно и непријатно горење на кожата, а често се појавуваат и плускавци.

Кожата се сеќава на изгореници на кожата, а подоцна резултира со стареење. Ваквите изгореници не се само болни, туку се и многу опасни за кожата и здравјето.

Потребата да се отстрани мртвата кожа со раце е голема, но во никој случај не го правете тоа. Секое забрзано отстранување на изгорената кожа може да го забави процесот на регенерација.

Најдобро е да дозволите кожата сама да се „лупи“ и да се ослободи од мртвите клетки. Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата, или мед.

Можете исто така да користите овесна каша натопена во млеко и ладни облоги.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris