ВЕ МАЧИ АЛЕРГИЈА НА АМБРОЗИЈА? Овие 5 природни лекови ќе ви помогнат да ги ублажите симптомите!

4 септември, 2021
428641_kijavica-alergija_f

Сезонските алергии се неизбежни и многу луѓе страдаат од нив. По алергија на полен, актуелна е и алергијата на амброзија

Највисоките концентрации на полен од амброзија во воздухот се регистрирани досега во втората половина на август и првата половина на септември, додека алергените не стивнуваат до средината на октомври.

Симптоми на алергија:

  • кивање
  • течење на носот
  • затнат нос
  • црвенило во очите
  • чешање и насолзени очи
  • Може да се појави и сува кашлица и иритација.

Сите овие симптоми заедно доведуваат до алергиски ринитис, а во потешки случаи, алергиска астма.

За оваа алергија нема лек бидејќи тоа е насилна реакција на имунолошкиот систем на алергени, односно на супстанции од природата, кои воопшто не го загрозуваат организмот.

Но, симптомите може да се ублажат со употреба на лекови за алергија. Подолу ви носиме ефективни природни лекови кои можат да ви помогнат полесно да го поминете овој период.

Црн Ким

Маслото од црн ким е многу ефикасно во борбата против падот на имунитетот и има антиинфламаторно дејство. Резултатот ќе го забележите по само три месеци употреба, а доколку го користите подолг временски период, многу ќе ги намалите симптомите на алергија.

Важно е да започнете со консумирање пред алергенскиот период, со цел телото да се подготви однапред.

Витамин Ц

Витаминот Ц го намалува нивото на хистамин во телото и се бори со супстанциите што влегуваат во телото. Препорачаната доза е од 1.000 до 1.500 мг дневно.

Пробиотици

Пробиотиците се одлични за подобра функција на дебелото црево. Покрај тоа, тие овозможуваат производство на IgG имуноглобулин и го штитат телото од алергиски реакции.

Може да го најдеме во јогурт или кефир, а може да се купи и како додаток во исхраната.

Витамин Д

Неопходно е за сите витални функции во телото и има огромно влијание врз нашето здравје.

Овој витамин, кој доаѓа од сонцето, се користи за време на бременоста, бидејќи го намалува ризикот од алергии кај деца и адолесценти.

Коприви

Тоа е растение кое е едно од најлековитите, и е многу ефикасно во борбата против алергиите.

Можете да направите чај од него или да го ставите во форма на зачини во сад. Чајот од коприва е добар и за стомачни проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi