Веројатно не сте го знаеле ова: ЛЕДОТ помага да се отстранат мозочињата и акните од лицето

6 април, 2021
Akne

Кожата ќе биде почиста и без црвенило

Луѓето кои имаат мозолчиња на лицето, знаат колку тоа може да претставува проблем.

Секој ден кога ќе се разбудите гледате уште едно ново мозолче што излегло.

Но, не грижете се. Постои решение за сè, вклучително и проблематични и постојани акни и мозолчиња.

Доколку имаат покриено поголем дел од површината на кожата, се црвени и воспалени, најдобро е да го посетите вашиот дерматолог.

Тој ќе ви препише терапија со чија помош ќе ги рехабилитирате. Таа терапија веројатно вклучува орален антибиотик и крем што ќе го нанесете.

Меѓутоа, ако имате неколку мозолчиња што ве иритираат и сакате да ги отстраните што е можно поскоро за да не се шират понатаму, можете да користите мраз, како и некои состојки што ги имате дома.

Земете коцка мраз и потоа со нежни движења истријте ја на воспалениот дел од кожата. Мразот ќе ги ублажи црвенилото и отворените пори, па затоа кремот што ќе го нанесете по третманот со мразот ќе ги олесни мозолките.

Бидејќи мразот е ладен и непријатен кога го држите на кожата, правите паузи неколку секунди.

Исто така, докажано е дека пастата за заби е добар начин за отстранување на мозолчиња. Земете малку паста и нанесете ја на отеченото мозолче, а потоа почекајте да се исуши пастата.

Најдобро е да се спроведе овој третман пред спиење, а потоа утре наутро кога ќе станете, едноставно измијте ја пастата од мозолките. Тоа ќе помогне акните да бидат помалку видливи и воспалени. Избегнувајте пасти со флуор бидејќи тие дополнително можат да создадат проблем со кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi