Вежбање во бременоста: Да или Не?

21 септември, 2021
Screenshot 2021-09-21 230112

Според истражувањата, бебињата родени од мајки кои вежбале за време на бременоста имаат посилно срце и генерално се поздрави.

Физичката активност за време на бременоста го спречува ризикот од дебелина, гестациски дијабетес, царски рез и го намалува стресот, како и времето на породување. Сепак, важно е да се консултирате со лекар за степенот до кој вежбате и на каков тренинг да одите.

Вежбање во бременоста – совети

Повеќето вежби е сигурно да се прават во текот на бременоста, ако вежбате внимателно и не претерувате. Сепак, најбезбедни и најпродуктивни вежби се пливањето, возењето статичен велосипед и аеробик со низок интензитет. Исто така, се препорачува пешачење. Исто така, некои јога асани се сосема безбедни, па дури и се препорачуваат за бремени жени.

Она што генерално се советува е да вежбате помеѓу 120 и 180 минути неделно, а интензитетот треба да го одреди вашиот лекар.

Избегнувајте вежби што го оптеретуват грбот. Не го задржувајте здивот, за да не го лишите бебето од кислород. Исто така, не користете тегови!

НАПОМЕНА: Ако чувствувате болка, престанете да вежбате.

Кои бремени жени не смеат да вежбаат?

Ако имате какви било медицински проблеми (срцеви заболувања, астма, дијабетес), вежбањето не се препорачува.

Исто така, ако имате состојби како што се ниска плацента, крварење, историја на спонтан абортус, висок крвен притисок или слаби мускули околу грлото на матката.

Консултирајте се со вашиот лекар пред да започнете со вежбање.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris