ВЕЖБИ КОИ ЌЕ ГИ ПРОЧИСТАТ И ЌЕ ГИ ЗАЈАКНАТ ВАШИТЕ БЕЛИ ДРОБОВИ: Многу ефикасни, а лесно се прават!

29 август, 2021
230527_disanje_ls

Белите дробови се сметаат за најголеми органи во телото. Тие се одговорни за снабдување на крвта со кислород и филтрирање на јаглерод диоксид од крвта. Нивната сунѓереста структура им овозможува да апсорбираат штетни елементи од нивната околина. Најчестите проблеми со белите дробови се јавуваат поради изложеност на загаден воздух. Денес, ви претставуваме лесни вежби за дишење кои можат да овозможат вашите бели дробови да бидат здрави и чисти.

СТОМАЧНИ ВЕЖБИ ЗА ДИШЕЊЕ

Оваа вежба се изведува во лежечка положба, директно на грбот. Ако сакате, можете да ставите помала перница под колената и вратот (или само вратот). Вежбата треба да се прави континуирано 5 минути, и целата нејзина суштина е во длабоко дишење.

ВЕЖБА НА ЗУЕЊЕ НА ПЧЕЛИ – БРАМАРИ ПРАНАЈАМА

За време на оваа вежба, треба да направите долг звук на зуење како оној што го создаваат пчелите, додека го исфрлате воздухот од вашите бели дробови. Исто така, треба да ги повлечете мускулите на стомакот што е можно подалеку навнатре.

КИНЕСКА ВЕЖБА ЗА ДИШЕЊЕ

Оваа вежба за дишење вклучува кратки вдишувања без дишење низ носот. Оваа вежба ги релаксира умот и телото на неверојатно ниво, обезбедувајќи му на вашиот метаболизам потребен кислород во огромна количина.

ВЕЖБА НА ИСФРЛУВАЊЕ ВОЗДУХ

Оваа вежба е многу лесна за изведување и во исто време многу ефикасна за чистење на белите дробови. Се што треба да направите е да застанете во исправена положба и да се наведнете на половината надолу. Кога изведувате, неопходно е да го исфрлите целиот воздух од белите дробови колку што е можно повеќе.

СТРАНИЧНА ВЕЖБА ЗА ИСТЕГНУВАЊЕ

Кога ја изведувате оваа вежба, треба да стоите исправено со малку раздвоени нозе. Со едната рака на страна, а другата во воздух, треба наизменично да вдишувате додека се наведнувате на едната страна и да издишувате додека ја менувате положбата, односно рацете. При вдишување, треба да го задржите здивот околу 20 секунди.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi