ВИ ТРНАТ РАЦЕТЕ И НОЗЕТЕ? Ви се заканува опасно заболување на 2 витални органи

31 јули, 2021
Screenshot 2021-07-31 003528

Најчувствителните рецептори за допир се наоѓаат на рацете, кои преку нерви се поврзани со мозокот

Ако вашите раце често трнат, треба да обрнете внимание на овој симптом, бидејќи може да укаже на опасна болест.

Имено, најчувствителните рецептори за допир се наоѓаат на рацете, кои се поврзани со мозокот преку нерви. Меѓутоа, ако некои од овие нерви се оштетени или притиснати, мозокот не може да реагира на сигналите испратени од рецепторите, а потоа рацете почнуваат да пецкаат.

Експертите предупредуваат дека ако често ви трнат рацете, може да настанат две опасни состојби. Едниот е проблем со тироидната жлезда, а другиот е мозочен удар.

Хипотироидизам или недостаток на тироидни хормони може да доведе до оштетување на нервниот систем, а трнење во рацете често се јавува како симптом. Ако, покрај овој симптом, забележите дека се дебелеете, косата ви опаѓа или постојано ви е студено, консултирајте се со доктор што е можно поскоро.

Лекарите додаваат дека чувството на пецкање во рацете може да биде сигнал за мозочен удар. Други симптоми вклучуваат искривена уста, тешкотии при зборување или неможност за јасни пресуди, вртоглавица и заматен вид. Ако ги имате овие симптоми, веднаш побарајте медицинска помош.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi