ВИСТИНАТА ЗА ФИЛТЕРОТ ЗАРАДИ КОЈ МЛАДИТЕ СТАНУВААТ ПОВРШНИ: Поради оваа фотографија, интернетот занеме (ФОТО)

1 мај, 2021
filter

Употребата на овој филтер е најдобриот показател за степенот до кој се менува изгледот на кожата

Сите сакаме да ги доработиме фотографиите за социјални мрежи понекогаш, да ставаме некој филтер за да ги прикриеме несовршеностите. Но има и такви кои сериозно ги обработуваат своите објави, па крајниот резултат нема скоро никаква врска со оригиналот.

Приказната за овој филтер на Instagram не е ништо ново затоа што веќе неколку години дискутира за нереални и вешто подредени фотографии кои ја нарушуваат самодовербата на луѓето. Употребата на овој филтер е најдобриот показател за степенот до кој се менува изгледот на кожата, ја отстранува пигментацијата и ја менува целосната природна структура на кожата.

Иако неприродните фотографии се класифицирани како „токсична убавина“, целта на филтерот е да класифицира сè што е „заматено, затегнато и нереално“ како „грдо“, а не како природен изглед.

Студии наведуваат дека младите имаат негативни емоции кон сопственото тело и изглед во 50% од случаите поради приливот на обработувани фотографии.

Други студии даваат уште позагрижувачки резултати, бидејќи тие довеле до заклучок дека 85% од младите девојки целосно го менуваат својот изглед на фотографиите на Instagram, веќе на 13-годишна возраст.

Постојано гледање на дигитално „подобрена“ верзија за себе, доведува до нездрави и нереални очекувања.

Фај Дикенсон, која го дизајнираше филтерот Filter Vs Reality во февруари 2021 година, за британското Метро изјави дека сака да направи нешто што ќе им ги покаже на луѓето драматичните промени помеѓу реалноста и дигиталниот свет.

„Сето ова сериозно влијае на менталното здравје на луѓето и ги тера да размислуваат премногу за тоа како испаднале на фотографијата. Тоа е нездрава опсесија и потреба да изгледаат совршено”, вели Феј Дикенсон.

„Застрашувачки е што младите растат и не можат да препознаат што е реалност“, заклучи таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi