Витамин кој може да го намали опаѓањето на косата

30 септември, 2021
1632896409-profimedia-0400720225-750x500

Во новата студија објавена во The Journal of Cosmetic Dermatology, двајца дерматолози од Индија изјавија дека витаминот Д е вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата на неколку начини.

Она што го забележаа беше дека витаминот Д влијае на циклусот на раст на косата, па затоа тие тргнаа да спроведат сопствена истрага за витаминот Д како „потенцијална терапија против опаѓање на косата“.

Витамин Д и лузни алопеција

Анализата на овој специфичен истражувачки тим не обезбеди докази за силна поврзаност помеѓу недостаток на витамин Д и ќелавоста.

Сепак, тие наведуваат една претходна студија која покажала поврзаноста помеѓу ниското ниво на витамин Д и лузни во алопеција – тип на ќелавост што влијае на три проценти од машките и женските пациенти.

Алопеција со лузни се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и кожата

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречувањето на овој тип на опаѓање на косата е дека витаминот Д игра важна улога во подмладување на кожата, што важи и за скалпот, пишува Eat This, Not That.

Улогата на витамин Д во формирањето на фоликулите на косата

Според д-р Ракел Кохран Гедерс, витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти кои се неопходни за одржување и создавање на функцијата на фоликулите на косата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris