ВЛИЈАЕ И НА ФИЗИЧКАТА И МЕНТАЛНАТА СОСТОЈБА: Еве што ќе се случи ако немате секс подолго време

8 октомври, 2021
Screenshot_1

Ако го забележите ова во вашата врска, веднаш престанете со оваа навика.

Ако сте во врска, но вие и вашиот партнер не наоѓате време за секс, имаме лоши вести за вас. Ова може негативно да влијае не само на вашата врска, туку и на вашето ментално и физичко здравје.

Постојат неколку причини зошто не треба да го дозволите ова.

Зголемена нервоза

Сексот понекогаш служи како излез, а шкотските научници се согласуваат дека луѓето кои апстинираат од секс потешко издржуваат на стресни ситуации како што се јавни настапи, за разлика од оние кои имале односи во последните две недели. За време на сексот, мозокот ослободува хормони на „среќа“ кои ве релаксираат, велат експертите.

Слаб имунитет

Недостаток на сексуална активност може да го ослаби вашиот имунолошки систем и да ви ги одземе сите придобивки што ги дава. Според prevention.com, научниците од Пенсилванија откриле дека луѓето кои уживаат во секс двапати неделно, уживаат и во 30% зголемување на ослободувањето на имуноглобулин (IgA), што е прва линија на одбрана на организмот од вируси.

Несигурноста во врската расте

Без секс, има малку помалку среќа, врска и сигурност со партнерот. Животот без секс во брак може негативно да влијае на самодовербата, затоа се раѓаат сомневања за верноста на партнерот. За да избегнете параноја и можно раскинување, држете се за раце, бакнувајте и подарете неочекувани подароци… Покажете дека се грижите и ова ќе ви помогне повторно да се приближите до вашиот партнер.

Сексуална дисфункција

Дали избегнувате секс? Не го правиете тоа… Имено, мажите кои многу ретко водат љубов имаат двојно поголема веројатност да доживеат еректилна дисфункција, според студијата објавена во Американскиот весник за медицински работи. Авторот на студијата верува дека, бидејќи пенисот е мускул, редовниот секс може да одржи силна ерекција исто како што вежбањето може да ги одржи мускулите силни.

Депресија

Жените почесто паѓаат во депресивни состојби без секс, но не мора да значи дека недостаток на секс е причина за депресија. Студија објавена во „Журнал за архиви за сексуално однесување“ открива дека и жените чии партнери користат кондом можат да бидат исто депресивни. Научниците веруваат дека тоа се должи на одредени компоненти на спермата, како што се мелатонин, серотонин и окситоцин, кои можат директно да влијаат на расположението на жената.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris