Внимавајте на ОВИЕ диети! Еве колку брзите диети можат да бидат ОПАСНИ!

19 март, 2021
сев

Постојат многу сигнали кои ни ги испраќа телото, дека не разбираме. Дехидрираноста е голем проблем за поголемиот дел од нашата популација.

Диететските трендови постојано се менуваат. Од диетата на Обединетите нации, диетата Кето, диетата Хроно до автофагијата, но она што останува секогаш е индивидуален план на исхрана, воден под контрола на нутриционист, прилагоден на здравјето на лицето, лабораториските резултати, дневниот сон и работниот ритам и физичкиот активност. Без оглед на трендовите во исхраната со цел намалување на телесната тежина, секој експерт советува да имаме редовни оброци, урамнотежена исхрана и барем лесна физичка активност.

„Правилната исхрана значи избор на квалитетна храна, која треба да биде претежно од климата во која живееме, нивна правилна комбинација, доволен број оброци во зависност од степенот на исхрана на една личност и оптималното внесување на течности“, советува дипломираната нутриционистка Јулијана Грујучиќ. Постојат многу сигнали кои ни ги испраќа телото, дека не разбираме. Слушнете го советот на диететичарот Јулијана Грујичиќ.

1. Дехидрираноста е голем проблем кај повеќето од нашата популација.

Жедта е честопати занемарен сигнал, кој луѓето го поистоветуваат со пад на шеќерот во крвта и наместо да пијат чаша вода или блага лимонада, посегнете по специфична храна и на тој начин влезете во кругот Овие се претежно храна со концентрирани шеќери или маснотии и на овој начин внесуваме голема количина на таканаречени празни калории, кои се одговорни за зголемување на масните наслаги и вишокот килограми “, објаснува нутриционистот Грујичиќ

2. Современа диета: „чистење на организмот“

Дали е во ред да имате еден ден во неделата кога нема да се внесува храна, односно да се проголтаат само вода и кафе? “Јас никогаш не поддржувам глад. Процесот на чистење и детоксикација на нашето тело се одвива постојано, со избор на квалитетна храна, без прејадување, оптимално внесување течност на дневна основа со соодветна физичка активност. Ако не претерате со заситени масти, брза храна , едноставни шеќери и алкохол, постот никогаш не е неопходен и таканаречената течна диета. Особено ако имате здравствен проблем “, вели д-р Грујичиќ.

  1. Дали кетозата навистина може да предизвика проблеми? „Кето диетата потекнува од 1921 година. Неговиот основен принцип е внесување на многу мала количина јаглехидрати и голема количина маснотии, што го доведува телото во метаболичка состојба што ние ја нарекуваме кетоза. Нашиот организам ја користи гликозата како основно гориво, а со овој вид диета неговото внесување е многу мало, организмот е принуден да се преориентира на употребата на масти како гориво. Бидејќи изборот на храна главно се сведува на големи количини на месо и месни производи, а доколку се користи на долг рок, лицето чувствува постојан замор (главоболки, слабост, гадење), што е придружено со лош здив, запек и слаб гликоза во крвта. Овој вид диета во никој случај не е применлив на долг рок дури и кај здрави луѓе, и никогаш не треба да се применува од луѓе со дијабетес тип 1 и 2 “, објаснува нутриционистот Грујичиќ. 4. Дали шеќерот воопшто не треба да се внесува и дали овошјето може да расте или да го прекине процесот на слабеење?”Постои голема разлика помеѓу индустриските, т.н. едноставни шеќери и сложените јаглехидрати што ги јадеме преку цели зрна, овошје и зеленчук. Овошјето и зеленчукот имаат најголема содржина на вода, и затоа таквата храна носи малку калории (единствената разлика е во скробниот зеленчук: компири, моркови, слатка пченка и овошје како што се: банана, ананас, диња). Иако овие овошја и зеленчуци можат да се консумираат повремено кога ќе се вклопат правилно во препорачаниот внес на калории. Се разбира кога диета за намалување и медицинска диета за луѓе со дијабетес I Овошје со висок гликемиски индекс треба да се избегнува. Овошјето го обезбедува нашето тело со сложени јаглехидрати, диетални влакна, минерали и витамини и нема да го забави губењето на тежината. Треба само да ги земеме предвид количината што јадете дневно и времето на консумирање овошје “, вели Грујичиќ. 5. Што треба да сториме за нашиот организам да функционира најдобро?” Со цел организмот да функционира оптимално – пред сè , а не подоцна од вториот час по будењето, треба да се јаде појадок, и секој следен оброк во 3-4,5 часа, во зависност од составот на телото и нивото на исхрана. Ова вклучува 3 оброци на ден и 1-2 закуски во зависност од тоа колку часа сте будни. Последниот оброк треба да се јаде најмалку 2 часа пред спиење. Предност секако треба да им се даде на цели зрна (овес, хе bда, просо, киноа) и на нивните производи, посно месо (пилешко, мисирка, телешко месо), риба (пастрмка, море, бас, платика, ослич, седало, лосос), ферментирана млекарница производи (кефир), јогурт, кисело млеко, младо сирење) и јајца и нерафинирани масти (маслиново масло, масло од семе од грозје, семки од тиква). Задолжителни се 2-3 порции свежа салата со главните оброци.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris