Во тек е првото клиничко испитување на канабисот за лекување на мигрена: Како тоа може ги реши нашите проблеми?

21 мај, 2021
Screenshot_2

Тим од Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, го започна првото двојно плацебо контролирано клиничко испитување за да процени дали канабисот е ефикасен третман за мигрена. Тимот во моментов има околу 20 учесници и се надева дека на крајот ќе заврши со 90 луѓе.

Судењето ќе ги подели учесниците во четири групи. Една група ќе добие THC, главното психоактивно соединение во канабисот. Втората група ќе добие CBD, друго канабиноидно соединение без психоактивно дејство. Третата група ќе добие мешавина од овие две, а последната само плацебо.

„Многу пациенти кои страдаат од мигрена ги имаат многу години, но никогаш не разговарале за нив со своите лекари. Тие се третираат само со различни третмани, како што е канабисот “, рече Натаниел, специјалист за болки и невролог за главоболки од Сан Диего. „Во моментов, кога пациентите ќе не прашаат дали канабисот влијае на мигрената, немаме податоци базирани на докази за да одговориме на тоа прашање.“

За да се квалификуваат, учесниците мора да имаат мигрена секој месец, не смеат да бидат редовни корисници на канабис или да користат опиоиди и да бидат на возраст од 21 до 65 години. Алисон Книг е меѓу учесниците и има мигрена уште од времето кога бил во основно училиште.

„Горд сум и благодарен што сум дел од студија што може да ни помогне во овие страшни болки“, објасни Книг. „Тоа може да значи друга опција кога сите други опции не помогнаа. Ова е навистина важно за пациентите чиј живот редовно го нарушува мигрената.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi