Враснато влакно на препоните: Како да се отстрани, но и да се спречи негово повторување?

15 април, 2021
враснато влакно

Враснатите влакна по целото тело, особено таму каде што се депилирате, се чести. Иако тие се претежно безопасни, тие можат да се претворат во воспаление и инфекција, што ги прави потешки за лекување.

Освен заради бричење, вродените влакна може да се појават и поради носење премногу тесна облека и неправилна хигиена. Понекогаш вродените влакна се појавуваат на невообичаено место, кое никогаш не сме го преминале со брич, што може да биде збунувачко. Кај некои луѓе, косата расте почесто под кожата, најчесто кај оние кои имаат густа, виткана коса.

Зошто се појавуваат враснати влакна?
Кога косата расте, таа еруптира назад во кожата под погрешен агол, односно не продира во нејзината површина, што резултира со мала тркалезна испакнатина – папула или мала издаденост што се исполнува со гној – пустула. Вродените влакна се формираат не само по бричење со жилет, туку и кога ќе ги отстраниме со коренот: по отстранување на влакна со восок, епилатор или шеќерна паста.

Затоа, нашето тело реагира на вродените влакна како странски предмет, па затоа се јавуваат воспаленија и инфекции. Симптоми кои ја придружуваат оваа состојба се болка, црвенило, чешање на местото на раст на косата и отекување на кожата.

Како да се ослободите од враснатите влакна?
Вродените влакна обично излегуваат сами на површината на кожата, но ако тоа не се случи, немојте да го стискате или уште полошо – прободете го со игла и слично затоа што може да направите сериозна компликација.

Наместо тоа, можете да го направите следново. Нанесете есенцијално масло од чајно дрво на враснатото влакно затоа што има антибактериски својства, така што ќе го намали воспалението и ќе му овозможи на влакното да излезе на површина. Пред постапката, разредете го есенцијалното масло со бадем или маслиново масло за да избегнете иритација. Мачкајте го неколку пати на ден се додека воспалението не се смири и влакното не се избие на површината на кожата.

Враснатото влакно можете да го намачкате и со специјален крем против акни и мозолчиња, кој обично содржи стероиди кои и помагаат на косата побрзо да излезе на површина. Покрај тоа, вашиот лекар може да препише антибиотски крем или маст.

Третото решение е топол компрес – држете го на место некое време во враснатото влакно. Ова ќе ја омекне кожата по што ќе можете да направите лесен пилинг и да ги отстраните мртвите клетки на кожата кои го гушат фоликулот на враснатото влакно. Некои препорачуваат да се нанесува јаболков оцет, мед или црн чај на местото каде што влакното пораснало.

Кога влакното е конечно видливо, извадете го со пинцета и не отстранувајте ги влакната во таа област некое време или не ја мачкајте кожата со ништо додека не заздрави.

Ако влакното не излезе на површина и воспалението се зголемува, веднаш одете на лекар! Може да биде фоликулитис или потешка форма на враснатото влакно. Тоа е резултат на поткожна инфекција со бактерии и се јавува во форма на црвен оток под кожата. Никогаш не го стискајте затоа што инфекцијата и гној може да се прошират на кожата и да предизвикаат нови инфекции и апсцеси.

Како да се спречи растот на враснатото влакно?
Можете да спречите враснатотио влакна многу лесно, а тоа најмногу се однесува на правилно бричење. Пред да користите брич, забележете го следново: -задолжително направете пилинг пред бричење – никогаш не се бричете на „суво“, туку под туш и користеј гел за туширање или крема за депилација за бричот полесно да се лизне на кожата
-отстранете ги влакната во насока на растот
-бричиете се само со остри жилети, никогаш со тапи и ‘рѓосани -после бричење, не заборавајте да ставите гел од алое вера, негување лосион или природно масло за да ја негувате кожата, да ја смирите и да спречите да се повтори!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi