Време е за промена: Подгответе ја кожата за есен со соодветна нега

26 август, 2021
Screenshot_5

Наскоро се очекува постудено време, кое се карактеризира со помала влажност, што доколку не се подготвите навреме, може да ја исуши кожата.

Со ветрот и топлината на радијаторите, ризикот од разни проблеми со кожата се зголемува. Според дерматолозите, успешно ќе избегнете егзема, чешање и црвенило ако направите неколку промени во сегашната рутина. Есенската нега на лице и тело е различна од негата во летните месеци. Искористете ја можноста да ревитализирате сѐ што беше уништено од сончевите зраци и екстремната топлина во текот на летото.

Наместо лесни креми, изберете масни креми

На есен, тенот исчезнува, а брчките и малите несовршености на кожата стануваат позабележителни. Затоа, време е да се збогувате со лесната крема во која уживавте во текот на летото. Треба да набсвите посилен препарат базиран на уреа и церамид, есенцијални и здрави масни киселини кои се природна состојка во кожата.

Потребен ви е хидратантен крем збогатен со хијалуронска киселина кој ја задржува влагата повеќе отколку во текот на летото. Бидејќи есенскиот период се карактеризира со зголемено загадување на воздухот, препаратите од масло ќе го заштитат чувствителниот епител.

Ако не сте го практикувале претходно, еднаш месечно, нанесете хранлива маска на лицето што содржи висок процент на витамини и растителни екстракти.

Не прескокнувајте да нанесувате лосион за тело

Со помалата влага во воздухот, кожата е сува, што доведува до чешање и непријатност. Најлесен начин да се надмине тоа е да се зголеми хидратацијата не само на лицето, туку и на целото тело.

Заштитната бариера што ја создаваат некои препарати по нанесување на кожата ќе се осигура дека не губи влага и останува здрава. Изберете лосион кој содржи витамин Е, јојоба или шеа путер и не заборавајте да го нанесете после секое туширање.

Намалете ги пилинзите

Со доаѓањето на постудено време, намалете ја употребата на агресивни препарати кои ја сушат кожата. Пилингот ќе ги исчисти порите и ќе ја зголеми апсорпцијата на хранливите материи содржани во кремот. Во исто време, придонесот за вашиот тен по изложување на сонце е изедначен. Сепак, правете пилинг на лицето само еднаш неделно, бидејќи претерувањето во обидот да се ослободите од мртвите клетки ќе ја влоши моменталната состојба.

Оптималната исхрана е исто толку важна за изгледот на кожата како и употребата на козметика. Во прилог на храна и витамински додатоци, сојузник за сјајна кожа може да биде овлажнител. Кога започнува грејната сезона, овој уред ќе ви помогне да ја зачувате еластичноста и влагата на кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi